No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Čerenčany žili Dňom obce i kotlíkovými špecialitami

13. septembra 2018 |  | |

Obec Čerenčany neďaleko Rimavskej Soboty žila uplynulú sobotu svojim Dňom. V rámci neho však nechýbal ani 3. ročník súťaže Čerenčiansky guľáš. „Prihlásilo sa približne 13 súťažných družstiev, ktoré varili rôzne špeciality,“ priblížila pre Rimava.sk starostka obce Zuzana Študencová.

Podľa jej slov súťažiaci varili divinový i poľovnícky guľáš, kapustu, bavórske držky, halušky, pirohy a nechýbalo ani pečené prasa. Zasúťažiť si však podľa starostky mohli aj samotní návštevníci. „Pripravili sme si súťaž pod názvom Chyť a upeč. Pripravili sme živé kapre do kade, súťažiaci si ich museli chytiť, dostali cibuľu, ale ďalšie ingrediencie si museli pozháňať. Dali ich do obalu, zabalil a odmena bola práve ten kapor, ktorého si upiekli. Tradičné pitie piva slamkou alebo na rýchlosť,“ spomenula a dodala, že v sobotu si dostatočne mohli užiť aj deti, na ktoré čakal skákací hrad, obľúbené maľovanie na tvár a podobne.

Veselo bolo aj na pripravenom pódiu. Počas sa na ňom vystriedali súbory ako Čerenčianka, Hrachovienka z Hrachova, deti z DFS Hájik z Rimavskej Soboty či ľudoví rozprávači z Plachtiniec. V obci, ktorá je známa aj vysokou zamestnanosťou, jednou z najlepších pitných vôd v okolí či rôznymi kultúrnymi pamiatkami to tak opäť žilo. A tak je to už od roku 1334, práve z toho roku pochádza o obci Čerenčany prvá písomná zmienka.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross