No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ/FOTO: Deň bielej palice má vodičov upozorniť na jej význam pre nevidiacich

05-biela-palicaBiela palica je nielen ako pomôcka pre nevidiacich a slabozrakých, ale aj ako ich signalizačný prostriedok pri prechode pre chodcov. A práve tejto funkcii bol venovaný 15. október - Deň bielej palice. Cieľom už šiesteho ročníka dopravno-výchovnej akcie bolo upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom.

„Ide o to, aby sa vodiči naučili rešpektovať aj nás nevidiacich. Ja ich nevidím a práve na to mám bielu palicu, ktorou im dám signál a upozorním tým na seba,“ povedal pre Rimava. Július Bozó, ktorý je už viac ako päťdesiat rokov nevidiacim.

Počas dvoch hodín policajti zastavovali vodičov, ktorí nevidiacemu prechádzajúcemu cez cestu, nedali prednosť. Títo vodiči v tento deň nedostali pokutu, ale boli upozornení o priestupku. Zároveň dostali informačný leták o funkcii bielej palice a spôsoboch jej použitia. Dopravno-výchovnú akciu Deň bielej palice organizovala Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s policajným zborom vo viac ako 50-tich mestách.

Svetový deň bielej palice pripadá na 15. októbra, je to deň, ktorý má pripomenúť význam a dôležitosť tejto pomôcky pre nevidiacich a slabozrakých ľudí. Pre vodičov a ostatných účastníkov cestnej premávky má biela palica predovšetkým signalizačnú funkciu, upozorňuje na prítomnosť osoby vyžadujúcej si zvláštnu pozornosť.

Ako Rimava.sk informoval Robert Tanko, ktorý sa podieľal na akcii, počas tohto dňa zastavilo celkovo 64 áut a 4 autá nezastavili. „Je to dobrá správa nakoľko v minulosti to bolo opačne,“ dodal Tanko.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross