No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Evanjelici si pripomenuli 500. výročie reformácie. Pamätnú medailu udelili aj biskupke zo Švédska

reformacia-rimavska-sobota0Evanjelickí veriaci si slávnostnými službami Božími v Rimavskej Sobote pripomenuli 500. výročie reformácie. Na nedeľnom stretnutí Rimavského seniorátu prijali putovnú štafetu, na ktorú sa pripína biblický text a následne ju odovzdajú ďalšiemu seniorátu, v Novohrade. Pri príležitosti osláv bola vydaná limitovaná séria pamätných medailí. Okrem prítomnej biskupky zo Švédska medailu udelili viacerým osobnostiam z regiónu, ktoré sa pričinili za rozvoj evanjelickej cirkvi, podporu a šírenie dobrého mena doma i v zahraničí. Služby Božie zahájil dozorca Rimavského seniorátu ECAV Jaroslav Bagačka. Ako spomenul, už krátko po reformácii sem prichádzali, evanjelici, ktorí sa združovali najmä v mestskej časti Tomašová a po čase si vybudovali aj kostol. Významnou udalosťou podľa neho bolo, že pri výstavbe a jeho vybavení prispeli aj evanjelici zo Švédska cez dane švédskeho kráľa Gustáva III. „Spolupráca bola veľmi bohatá v minulosti a verím, že tomu aj tak bude,“ povedal Bagačka, podľa ktorého aj nedeľňajšie bohoslužby boli dôkazom spolupatričnosti. Zaujímavosťou seniorátu podľa neho je, že tu nikdy neprebehla protireformácia, cirkev a kostoly sa tak mohli rozvíjať celé stáročia.

Toto okrúhle výročie Reformácie si pripomínajú už od minulého roka všetky senioráty na Slovensku, každý mesiac iný. Štafetu ďalej preberie seniorát v Novohrade.
Slávnostným kazateľom slova Božieho bola biskupka zo Švédska Eva Nordung Byström. Okrem duchovného programu si veriaci vypočuli aj zborový spevokol z Rimavskej Soboty a vinš od Adriana Minicha. Popoludní nasledoval reformačný program pod názvom Oslobodení Božou milosťou a prednáška Júliusa Albertyho o príchode reformácie na Rimavu.

Ocenenia boli udelené duchovným - Pavlovi Slančovi, Mojmírovi Zúrikovi, Miroslavovi Synakovi st., Deziderovi Rusňákovi, Dušanovi Germannovi. Ocenení boli aj laici v službe cirkvi - Michal Hruška, Pavel Zvara, Július Čábradi, Mária Ocskaiová a Tomáš Kiss.
Pamätné listy dostal Zoltán Balázs, Mária Bosmanová, Ivan Dianiška, Mariana Lacková, Pavol Migaľa, Marta Palugyaiová a Milada Zvolencová.

Príhovor k spovedi a Večeri Pánovej mala konseniorka Rimavského seniorátu (RIS) Iveta Korenková. Liturgoval generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, dištriktuálny biskup Západného dištriktu Milan Krivda, seniorka RIS Viktória Lisáková, konseniorka RIS Iveta Korenková, Ondrej Majling z CZ Hrachovo a seniorálna kaplánka RIS Vladimíra Balcová. Do programu prispeli evanjelické cirkevné zbory z obcí Rimavská Sobota, Gemer, Kokava nad Rimavicou, Klenovec, Tisovec, Hrachovo, Tornaľa a Kráľ a ďalší, ako aj deti z Evanjelickej základnej školy Zlatice Oravcovej v Rimavskej Sobote. Na organe hral Jaroslav Schefčík.

Zdroj: Rimava.sk, ECAV


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross