No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Festival Deti a divadlo sa skončil. Účasť bola prekvapujúca

Zdroj: Timo Torkoly

RIMAVSKÁ SOBOTA – Tohtoročný divadelný festival Divadlo a deti sa úspešne skončil. Predstavenia boli odohrané, výsledky a ceny rozdané. Návštevníci ale aj organizátorky, či odborná porota kvalitu programu pochvaľovali.

Festival sa niesol v znamení pestrosti a divadelného umenia, ktoré sa dotkli každého pozorného diváka.

Hlavný porotca, Ľubomír Šárik, vyzdvihol širokú ponuku predstavení, ktoré festival priniesol: „Tohtoročný festival predstavil inscenácie, ktoré sa tematicky dotýkali ako celku – od ekonomickej problematiky počnúc a končiac rozprávkovými námetmi, v ktorých sa transformovala súčasnosť do podoby rozprávkového sveta,“ povedal.

Zvlášť pozoruhodné boli podľa Šárika tie inscenácie, ktoré prekračovali tradičné rámce divadelného umenia. „Objavilo sa tu aj divadlo, ktoré pracovalo s hudbou, či divadlo, ktoré interpretačne prevyšovalo niektoré profesionálne divadlá,“ poznamenal.

Zdroj: Timo Törkoly

Tieto inovácie priniesli divákom nezabudnuteľné zážitky a ukázali, že divadlo má svoj význam aj v súčasnej dobe.

Článok pokračuje pod reklamou


Výkony hercov boli tento rok obzvlášť náročné, čo sa prejavilo na ich kvalite. „Divadlo má svoj zmysel aj v súčasnosti a bolo to veľmi náročné, povedal Šárik. Festival sa vyznačoval pestrosťou žánrov, od muzikálového nábehu až po tradičné vyrozprávané divadlo.

Šárik tiež zdôraznil význam festivalu pre komunitu divadelníkov a jeho pokračovanie do budúcnosti. „Úžasné je, že ľudia to chcú vidieť, počuť a som presvedčený, že festival by mal aj naďalej pokračovať, pretože na ňom sa stretávajú tí, čo len začínajú, ale aj tí, čo robia divadlo dlhé roky, a teda sa môžu stretnúť a počúvať navzájom,“ povedal.

Hlavný porotca spomenul aj niektoré predstavenia, ktoré mu osobne pohladili dušu.

„Dá sa povedať, že mne osobne pohladili dušu dve predstavenia. Jedno bolo Pozor padajú mačky! z bratislavského divadla Gong a Rimavskosobotská základná umelecká škola s predstavením Ripka. Ale nemôžem opomenúť divadlo z Brezna a ich Dievčatko so zápalkami, bol to taký výnimočný útvar, že neoceniť ich by bolo nefér voči tomuto súboru,“ dodal.

Festival vyvrcholil slávnostným odovzdávaním cien. Hlavnú cenu získal už spomenutý Divadelný súbor J. Chalupku mesta Brezno za inscenáciu Dievčatko so zápalkami. Druhé miesto a cenu primátora mesta Rimavská Sobota získalo Divadlo Gong z Bratislavy za inscenáciu Pozor, padajú mačky!. Tretie miesto a cenu MsKS Rimavská Sobota si odnieslo Divadlo Alterna pri ZUŠ z Rimavskej Soboty za inscenáciu „Ripka“.

Zdroj: Timo Torkoly

Cena detského fóra Agora tiež pripadla Divadlu Alterna za inscenáciu „Ripka“. Cena za herecký výkon bola udelená Dušanovi Kojnokovi z DS Daxner, Tisovec, za postavu ježibabky.

Celkovo festival navštívilo 1200 divákov, z toho 120 boli hosťujúce divadlá. Na workshope sa zúčastnilo 27 ľudí, čo svedčí o záujme a angažovanosti divadelnej komunity.


Festival Divadlo pre deti priláka do R. Soboty stovku účinkujúcich. Všetkých čaká inšpirácia i zábava


Regina Špitálová z organizačného tímu MsKS zhodnotila festival veľmi pozitívne: „Tento rok bola veľmi dobrá účasť a dúfame, že aj budúci rok sa nám podarí pripraviť tak skvelé podujatie.“

Odborným garantom festivalu bolo Národné osvetové centrum v Bratislave, zatiaľ čo organizačný garant zabezpečilo Mestské kultúrne stredisko R. Sobota. Odborná porota rozhodovala pod vedením Ľubomíra Šárika, pričom detská porota zasadala s lektorkou Janou Janove. Festival bol podporený Fondom na podporu umenia.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross