No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Modelársku sezónu na Slovensku otvoril Modelfest v R. Sobote

perex-modelfestRimavskosobotskí modelári otvorili uplynulú sobotu sezónu na Slovensku. Postaral sa o to v poradí 7. ročník súťaže Modelfest, kde svoje modely prezentovali modelári nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky a Maďarska. Celkovo sa na Modelfest-e odprezentovalo približne 200 účastníkov a takmer 500 modelov. Na svoje si prišli aj priaznivci patiny, o ktorej sa viac dozvedeli na workshope známeho slovenského modelára Martina „Reda“ Kováča.

V priestoroch Domu kultúry v Rimavskej Sobote mohli v sobotu, 18. februára, návštevníci vidieť plastikové modely lietadiel, bojovej pozemnej techniky, figúrky, lode či ponorky. „Taktiež aj papierové modely, hoci je to rozličné ako plastikové modely, aj toto patrí medzi modelárstvo,“ uviedol pre Rimava.sk Lukáš Kvietok, organizátor a člen rimavskosobotského klubu modelárov pri MsKS. V poradí 7. ročník podujatia bol však aj v znamení prvého ročníka súťaže o najlepší model tanku Tiger 1. Ako ďalej Kvietok uviedol, išlo o súťaž Tiger Cup, kde sa modelári prezentovali so svojimi modelmi tohto najznámejšieho tanku z druhej svetovej vojny, víťaz súťaže si odniesol hodnotnú cenu 100 eur. Podľa Kvietka by v tejto súťaži chceli pokračovať aj v budúcich ročníkoch. „Túto súťaž by sme chceli každý rok obmieňať. Teraz to bol model tanku, budúci rok možno niečo pripravíme pre modelárov lietadiel,“ poznamenal.

Modelfest nebol len o modeloch. Podujatie prišli spestriť aj členovia Klubu vojenskej histórie, ktorí prezentovali zbrane z prvej i druhej svetovej vojny, dobové uniformy či motocykel. „Sú to naši dlhoroční kamaráti a každý ročník nás navštevujú. Stačí ich pozvať, upovedomiť políciu, že prídu so zbraňami a oni vždy radi prídu,“ povedal pre Rimava.sk čerstvý majster sveta v plastikovom modelárstve, Štefan Pásztor, podľa ktorého aj na tejto súťaži určite nájsť inšpiráciu. Hoci Štefan na domácom podujatí nešúťažil, tento rok má na pláne tri väčšie zahraničné súťaže. „Maďarská Moson, holandský Eindhoven a anglický Telford, kde sme boli aj minulý rok,“ ozrejmil a dodal, že aktuálne pracuje na jednom BVP-čku (bojové vozidlo pechoty, pozn. red.), ktorého stavbu dokončil po polroku. Najbližšie ho čaká farbenie modelu, čo je podľa Pásztora ďalší polrok.

Hoci organizátori, podľa nepísaného pravidla, nesúťažia na svojich podujatiach, aj oni mali čo ponúknuť. „Náš klub mal v zadnej časti taký klubový stôl, bol tam mix modelov, najmä žiaci doniesli svoje modely. Ja som tam mal tri sýrske Toyoty, také povstalecké prerobené. Každý doniesol niečo,“ uviedol Pásztor.

Približne 200 účastníkov nebolo jediným číslom, s ktorým boli organizátori spokojní. Rovnakú spokojnosť mali aj z návštevnosti. „Videl som veľa laikov, ľudí s deťmi, starších ľudí, takže nás to veľmi teší, že sa môžu ísť niekam pozrieť,“ uviedol Kvietok. Ako prezradil, už teraz majú priestory Domu kultúry rezervované na 8. ročník súťaže, ktorá sa uskutoční 17. februára 2018. Ten budúci ročník chcú podľa jeho slov opäť niečím novým obohatiť. To bude mať v rukách približne 40-ka členov (13 dospelých a okolo 30 detí) Modelárskeho klubu pri MsKS v Rimavskej Sobote.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross