No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Bol to najúspešnejší šampionát v histórii športovej chanbary, povedal Tibor Figei

18. júna 2024 | | | |  | 
Zdroj: Tibor Figei

RIMAVSKÁ SOBOTA/SALERNO – Na majstrovstvách Európy, ktoré sa konali 8. a 9. júna v talianskom Salerne, sa stretlo 12 najlepších európskych krajín v SPOCHAN (športová chanbara). O tituly Majstra Európy zabojovalo spolu vyše 200 športovcov z toho 13 pretekárov z celého Slovenska.

Rimavskú Sobotu reprezentovali: Tomáš Figei (10 r.), Matej Gregorec (12 r.), Dominik Oštrom (14 r.), Lukáš Kurek (17 r.), Tomáš Kuvik (18 r.) a Tibor Figei (42 r.), ktorý zastával aj funkciu reprezentačného trénera.

Slovenskí chanbaristi si na XIII. majstrovstvách Európy vybojovali spolu 16 medailí (6 zlatých, 2 strieborné a 8 bronzových). Okrem toho obhájili 3. miesto v kihondose (kata) v tímovej súťaži spred dvoch rokov a získali titul Grandšampióna v športovom zápase.

"Môžeme teda spokojne konštatovať, že to bol najúspešnejší šampionát v histórii športovej chanbary," povedal.

Článok pokračuje pod reklamou


V kategórii kadetiek vybojovala tri bronzové medaily Sofia Mináriková. Súťažilo sa v kihondose (kata) v individuálnych disciplínach aj v tímoch, a tiež v datotsu (športovom zápase).

Najviac sa darilo najmladšiemu členovi reprezentácie, Tomášovi Figeiovi, ktorý vo finále predviedol veľmi dobrý výkon a získal titul Majstra Európy v kihondose.

Matej Gregorec skončil na treťom mieste vo svojej kategórii. V tejto istej kategórii získala tretie miesto aj Kristína Kubátová, ktorá debutovala v reprezentácii. Ostatným členom sa už tak nedarilo.

V tímových súťažiach v kihondose (kata) dospelých sa slovenskému tímu v zložení (Figei, Bosáková, Kuvik) podarilo vybojovať tretie miesto, čím obhájili bronzovú medailu spred dvoch rokov zo Srbska.

V kihondose ako prvý nastúpil Tomáš Figei, ktorý vybojoval zlatú medailu v kodachi (krátky meč), keď prešiel bez problémov všetkými štyrmi kolami. Vo svojej druhej disciplíne (chocken morote) vypadol v 2. kole. Vykompenzoval si to však vo svojej poslednej disciplíne tate kodachi (krátky meč a štít), kde sa dostal až do finále, v ktorom nakoniec podľahol talianskemu reprezentantovi v pomere 2:1.

Zdroj: Tibor Figei

Tomáš Figei na konci dňa zabojoval aj o veľmi prestížny titul Grandšampióna, kde sa dostal až do finále a nakoniec svojho rumunského protivníka pokonal v pomere 2:0. Je to prvý titul Grandšampióna (absolútneho šampióna) v 10-ročnej histórii tohto športu na Slovensku a prvýkrát tak zaznela slovenská hymna na počesť víťaza.

Ako ďalej uviedol Tibor Figei, Tomáš už mal skúsenosti z minulého roka, keď súťažil aj v Jokohame na majstrovstvách sveta. "Tam zaplatil nováčikovskú daň, keď nedodržal taktiku. Teraz to však bol už celkom iný bojovník, ktorý vedel, čo chce a postupne sa predieral cez súperov. Pre mňa osobne je to o to väčšia radosť, že je to môj syn. Chanbare sa venuje od 2 rokov, od 5 rokov súťaží a postupne sa zlepšuje. Je len na ňom, kam to až dotiahne,“ zhodnotil reprezentačný tréner a jeho otec v jednej osobe Tibor Figei.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalšia nastúpila Kristína Kubátová, ktorá v športovom zápase nedosiahla výraznejšie úspechy.

V kategórii chlapcov 11-13 r. nastúpil Matej Gregorec, ktorý si vybojoval v disciplíne chocken morote (dlhý meč obojručne) prvé miesto a titul majstra Európy. Matejovi sa darilo aj v ďalších disciplínách, keď ešte vybojoval jedno tretie miesto. Jeho celková bilancia sa teda skončila na jednej zlatej a dvoch bronzových medailách.

Nováčik v reprezentácii v kategórii kadetov Dominik Oštrom si viedol veľmi dobre a vybojoval titul majstra Európy v disciplíne chocken morote (dlhý meč obojručne), následne vybojoval jednu bronzovú medailu a svoju bilanciu upravil na jednu zlatú a bronzovú medailu. „Ak bude Dominik takto pokračovať aj v jarnej časti, určite sa ocitne v nominácii na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia koncom roka (14.-15. decembra) v Tokyu, v Japonsku,“ dodal tréner Figei.

V kategórii veteránov A nastúpil Tibor Figei, ktorý vybojoval dve zlaté a jednu striebornú medailu. Ako víťaz v disciplíne tate chocken (dlhý meč a štít) sa prebojoval do finále Grandšampióna, kde podľahol napokon vďaka spornému verdiktu 2:1 nemeckému súperovi.

Ako Figei uviedol, súťažilo sa mu dobre, vo finále dal víťazný bod na 2:1, ktorý mu rozhodca neuznal, pretože úder nebol silný. Následne dostal úder Figei, ktorý ako tvrdí, tiež nebol silný. "Po mojom proteste však rozhodcovia verdikt nezmenili, ale uznali slabý úder nemeckému reprezentantovi, a tak som prehral v pomere 2:1," konštatoval Figei.

Článok pokračuje pod reklamou


Šampionát napriek tomuto neúspechu vo finále Grandšampióna považuje Tibor Figei ako veľmi úspešný. "Vyhrať dva tituly sa mi ešte nepodarilo a svoju medailovú zbierku som si týmito medailami skompletizoval na okrúhlu dvadsiatku na najväčších šampionátoch, ako sú ME, EH, MS, SH," dodal.

V nedeľu súťaž pokračovala disciplínami juniorov, seniorov a senioriek

Seanovi Kubátovi, nováčikovi v reprezentácii, sa podarilo v jednej disciplíne vybojovať bronzovú medailu. Junior Lukáč Vrzoň neprešiel cez druhé kolo. Medzi juniormi nastúpil aj trojnásobný majster Európy Lukáš Kurek, ktorý kvôli chorobe dosiahol na 2. kolo, keď v disciplíne tate chocken (dlhý meč-štít) skončil pred bránami semifinále. Podobne sa darilo 18-ročnému seniorovi Tomášovi Kuvikovi, ktorý dvakrát skončil taktiež pred bránami semifinále.

Zdroj: Tibor Figei

„Prechod od kadetov k juniorom a od juniorov k seniorom je veľmi náročný. Verím, že si chalani z toho zoberú ponaučenie a už na ďalšom vrcholnom podujatí to zúžitkujú, aj keď vieme, že to môže trvať oveľa dlhšie,“ ozrejmil reprezentačný tréner Figei.

V kategórii senioriek bojovali Jana Babinská a Eva Bosáková, ktoré sa nedostali ďalej ako do 2. kola.

V tímových súťažiach si Slováci zmerali svoje sily so svetovou špičkou – Francúzmi, s ktorými prehrali v pomere 2:1 v predĺžení, kde rozhodli skúsenosti Francúzov.

"Po 10 rokoch chanbary na Slovensku môžeme konštatovať, že sa naše zbierky medailí z vrcholných podujatí, ako sú ME, EH, MS, SH rozšírili na počet 72, z toho je 22 zlatých (vrátane 2 zlatých z MS) a jeden titul Grandšampióna. Čo nie je zlá vizitka na tak malý štát," dodal na záver reprezentačný tréner SACHAN Tibor Figei.

Na konci roka čakajú chanbaristov majstrovstvá sveta v Tokiu, kde plánujú vycestovať v najsilnejšej zostave, aká bude možná. Príprava na Tokio začne v septembri majstrovstvami Slovenska, Česka a Poľska.


Tibor Figei by chcel poďakovať športovcom, trénerke Janke Babinskej, rozhodkyni Eve Bosákovej, Asociácii SACHAN, športovým klubom, sponzorom, mestu Rimavská Sobota, SEWTO Rimavská Sobota, EMAA a rodičom.

"Ja osobne by som chcel poďakovať mojej manželke, keďže som tomuto podujatiu obetoval 6 mesiacov práce aj v súkromnom živote. Pre mňa to bola ďalšia veľká skúsenosť, zodpovednosť a výzva viesť reprezentáciu na takom veľkom podujatí. Myslím si, že ani slovenská reprezentácia, ani klub SEWTO Rimavská Sobota nesklamali. Mojou prioritou bolo dopomôcť slovenskej reprezentácii a reprezentantom z môjho domovského klubu k čo najlepším výkonom a to sa mi aj podarilo,“ dodáva na koniec vedúci výpravy Tibor Figei.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross