No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Náučný chodník Kurinecká dubina bude oficiálne otvorený už o niekoľko mesiacov

RIMAVSKÁ SOBOTA – Milovníci prírody i turisti sa už o pár mesiacov potešia otvoreniu nového náučného chodníka v blízkosti mesta Rimavská Sobota. Nachádza sa v Prírodnej rezervácii Kurinecká dubina, ktorá je chráneným územím s piatym stupňom ochrany.

„Náučný chodník je obsadený náučnými tabuľami a prinesie lepšiu orientáciu pre turistov a pre tých, ktorí chcú spoznávať prírodu,“ povedal pre Rimava.sk Štefan Szántó, prednosta Mestského úradu (MsÚ) v Rimavskej Sobote.

Sprístupnený bude trojkilometrový okruh pre deti a veľký, päťkilometrový, pre dospelých. Cez potok Ľukva bude možné prejsť novovybudovaným dreveným mostíkom.

Článok pokračuje pod reklamou


Na projekt bolo z rozpočtu mesta vyčlenených 30-tisíc eur. „Bol podaný aj projekt na 26-tisíc eur, ktoré by sme mali obdržať ako regionálny príspevok pre najmenej rozvinuté okresy,“ doplnil prednosta MsÚ.

Ako pre Rimava.sk uviedla dendrologička zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina Veronika Rízová, rozhodnutie vybudovať Náučný chodník v Prírodnej rezervácií Kurinecká dubina a jej okolí, vzišlo zo strany mesta Rimavská Sobota. „Jeho konkrétne plánovanie aj realizáciu zastrešoval Peter Slovák z Odboru rozvoja mesta z MsÚ Rimavská Sobota, za čo mu patrí veľká vďaka a uznanie, pretože sa dokázal vysporiadať so všetkými byrokratickými, technickými, aj organizačnými úskaliami tejto úlohy.“

Správa CHKO Cerová vrchovina začala na projekte pracovať približne pred dvomi rokmi a jeho hlavnou myšlienkou je usmerniť pohyb návštevníkov v prírodnej rezervácii a jej ochrannom pásme. Chcú však poukázať aj na prírodné a historické hodnoty tohto územia. Od tretieho stupňa ochrany je pohyb mimo označených náučných chodníkov zakázaný. „Ľudia sa tu pravidelne pohybovali aj v území prírodnej rezervácie s piatym stupňom ochrany a jej ochranným pásmom s tretím stupňom ochrany,“ poznamenala Rízová.


Pozrite si tiež: Čaro Kurineckej dubiny


Tým, že sa rekreačný areál nachádza aj blízko mesta, predpoklad pohybu návštevníkov v okolitej prírode je vysoký. „Z tohto dôvodu je vhodnejšie ľudí vzdelávať o význame chránených území a následne je možné očakávať, že budú rešpektovať platné obmedzenia s pochopením ich účelu,“ pokračovala s tým, že je potrebné, aby návštevníci rešpektovali príslušné obmedzenia. „Hlavne aby sa pohybovali po vyznačenej trase náučného chodníka, nenechávali po sebe odpadky, nenarúšali pokoj a ticho,“ dodala.

Všetky obmedzenia sú zaznačené na jednej z informačných tabúľ, ktorá je umiestnená za lávkou cez potok Ľukva. Náučný chodník je určený pre dospelých a rovnako aj deti. Detský, alebo malý okruh je vhodný pre menšie deti a obsahuje tabule špeciálne prispôsobené ich výške.

Článok pokračuje pod reklamou


Kúzlo Kurineckej dubiny sa skrýva v tom, že je vidieť pozostatky pasienkového lesa. Jedná sa o mohutné jedince dubov, ktorých obvody majú až päť metrov.

„Náučný chodník Kurinecká dubina začína hneď za autobusovou zastávkou v rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda, následne pokračuje po spevnenej ceste smerom na Dúžavu a pri starej hruške na lúčke vedľa potoka Ľukva, odbáča do lesa cez novú lávku. Trasa sa potom vracia smerom k nádrži a prechádza prírodnou rezerváciou. Potom sa delí na tzv. detský a veľký okruh. Kratšia trasa sa vracia späť k lávke cez potok Ľukva po hranici prírodnej rezervácie a dlhší okruh sa k lávke vracia trasou s miernym stúpaním ku lesnej ceste, ktorá vedie po hrebeni a schádza z nej k lávke kúsok pred križovaním lesnej a poľnej cesty nad Dúžavou,“ vysvetlila Rízová.

Pri prechádzke náučným chodníkom môžete zájsť aj na panoramatickú vyhliadku, ktorá sa nachádza približne stopäťdesiat metrov od trasy chodníka.

Náučný chodník by mal byť v týchto dňoch už dokončený, oficiálne otvorenie by sa malo uskutočniť už v septembri tohto roka. V spomenutom mesiaci majú pracovníci Správy CHKO Cerová vrchovina v pláne realizovať sprevádzané exkurzie pre školy.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross