No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Nočné divadlo ponúklo svoje vystúpenie i napriek podvečerným mračnám

Nočná obloha - Vyčný Skálnik - Foto: Martin BabaríkSlzy svätého Vavrinca, alebo meteorický roj Perzeidov aj napriek podvečerným dažďom bolo možné sledovať i v okolí Rimavskej Soboty. Hoci tohtoročné pozorovanie bolo „poznačené“ skeptikmi, že bude zamračené, okolo desiatej hodiny večer sa obloha vyjasnila a ponúkla svoje každoročné divadlo. I keď sa nočná teplota klesla len na približne desať stupňov, nenechalo to chladnými niekoľko fotografov. Ďaleko od pouličných lámp či svetiel z domácností sme sa boli pozrieť aj my s kolegom fotografom, a to na kopci neďaleko Kružna ako aj pri rybníku na Vyšnom Skálniku, kde sme do druhej hodiny v noci nafotili jeden z najznámejších a najaktívnejších meteorických rojov – Perzeidy.

Hoci bola vysoká vlhkosť, ktorá často rosila objektívy, aj napriek tomu sa podarilo vyexponovať pár nočných záberov s hviezdami. Pri nádrži, ktorá sa dostatočne vyparovala, sme sa pri fotografovaní vyhrali so svetlom, „Niekedy sme sa cítili ako rybári, hoci sme udice nemali, častokrát zaznelo povestné – máš? Jéj, tá bola krásna, máš?“ opisuje s úsmevom Martin, podľa ktorého padajúcich hviezd nebolo až tak veľa, no boli krásne viditeľné.

Podľa jeho slov to bol celkom zaujímavý workshop nočnej fotografie. Dobrou správou je, že toto nočné divadlo má pokračovať aj túto, piatkovú, noc, kedy má byť roj taktiež na svojom maxime. Ako ďalej Rimava.sk informovali z rimavskosobotskej hvezdárne, perzeidy na nočnej oblohe však môžete voľným okom spozorovať až do 24. augusta. „U nás je nočné pozorovanie oblohy na istý čas zrušené. Dôvodom je šošovka hlavného ďalekohľadu, ktorú sme dali prebrúsiť,“ uviedla pracovníčka hvezdárne.

Pozrite si fotografie „padajúcich hviezd“, ktoré sa nám podarilo uplynulú noc zachytiť. Ďalšie zábery Perzeíd nájdete aj na facebook-ovej stránke Foto nadšenci z RS.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Martin Babarík, Erik Krett


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross