No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Práce v jelšavskom v kaštieli Coburgovcov po polroku opäť pokračujú

Zdroj: Facebook Milan Kolesár

JELŠAVA – Obnova severozápadnej časti coburgovského kaštieľa v Jelšave, na ktorú samospráva získala takmer milión eur z Nórskeho finančného mechanizmu, pomaly napreduje.

Rekonštrukcia najstaršej časti jelšavského kaštieľa odštartovala vo februári 2022 a vďaka finančným prostriedkom z nórskych fondov má v severozápadnom krídle kaštieľa vzniknúť historicko-remeselné a ekologické centrum Gemera.

Článok pokračuje pod reklamou


Po niekoľkomesačnej prestávke sú stavebné práce v kaštieli opäť v plnom prúde, o čom informoval primátor Jelšavy Milan Kolesár. "Teším sa, že po viac ako polročnej pauze stavebné práce v kaštieli Coburgovcov v Jelšave rýchlo napredujú," uviedol Kolesár.

Samotná rekonštrukcia, nevyhnutná pre vznik centra, zahŕňa obnovu poškodených častí kaštieľa, najmä drevených strešných nosníkov, pivnice či kanalizačného systému.

Kaštieľ v Jelšave je trojpodlažný objekt z roku 1763, jeho neskorobaroková prestavba bola v štýle francúzskeho klasicizmu. Bol pristavaný k opevnenému dvojpodlažnému kaštieľu zo 17. storočia. V jeho zadnej časti sa zachovali tri krídla s dvomi nárožnými vežami s obdĺžnikovým pôdorysom, strieľňami a detailmi renesančných okien. Vonkajšie rozmery pôdorysu sú zhruba 85 x 47 metrov, čo predstavuje 2 220 metrov štvorcových zastavanej plochy. Vnútorné nádvorie kaštieľa má rozmery 50 x 20 metrov.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross