No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Putovanie jesennou prírodou po dávnych stopách Valiky Husaníkovej

perex-turistikaJe to už niekoľko rokov čo členovia Turistického oddielu Klubu slovenských turistov (TO KOS) Tisovec na začiatku jesene spomínajú na svoju bývalú členku ale aj priateľku či mamu v jednej osobe, Valiku. Na jej pamiatku sa vydávajú naprieč jesennou prírodou Muránskej planiny. Kam smerovali kroky turistov nám priblížila členka TO KOS Tisovec Andrea Blahová.

Týždeň pred dušičkami sme sa zúčastnili na našej tradičnej jesennej akcii Valikinou trasou. Tento rok to bol už 22. ročník. Pre nezainteresovaných, táto každoročná akcia sa koná na počesť už nežijúcej členky nášho klubu. Mnohí z nás mladších ju poznáme iba z rozprávania starších členov. Zvykne sa hovoriť, že človek neumiera, pokým žije v srdciach blízkych ľudí. A práve preto sa v dňoch, kedy nás opustila, stretávame pod železničným mostom na Muránskej ulici v Tisovci ráno, vždy po ôsmej hodine, aby sme si následne v cintoríne uctili Valikinu pamiatku. Spoločne za prítomnosti jej dcéry Valiky s manželom kladieme kyticu kvetov na jej hrob, zapaľujeme kahance a vo chvíľke ticha spomíname.

Na železničnom priecestí v mestskej časti Slávča sa k nám pripájajú ďalší účastníci prechodu. Trasa nás vedie zo Slávče pod Hajnaš. Pod týmto vrchom počas občerstvovacej pauzy si vychutnávame prekrásne, farbami prírody spestrené výhľady s teplým čajom, nápojmi, medovníkom a sladkým modrým hroznom v rukách. Čo viac si môžeme v tejto chvíli priať? O občerstvenie a o túto idylku sa nám postarali manželia Irena a Pavel Milecovci, za čo im veľmi srdečne ďakujeme. Pohodlnou cestičkou, sprevádzaní zlatistými lúčmi hrejivého slnka, kráčame ďalej cez Kozák a tisovským chotárom prichádzame do Hrdzavého. Výhľady slnkom zaliatej, jesennej prírodnej krásy s pohľadom na okolité kopce sú neopakovateľné. Postupne prichádzame ku chate v Kačkave, kde pre nás už pár rokov na svojej chate poskytujú svoje priestory manželia Zlatka a Juraj Brožovci. Sme im vďační. Osobitné poďakovanie patrí Rudovi Keletimu za chutnú kapustnicu, ktorú nám s ich asistenciou pripravil. Pri vychutnávaní tohto výborného pokrmu si zároveň užívame vzájomnú spoločnú prítomnosť v kruhu priateľov.

Dnešnú potulku končíme až zostupom dolinou Kačkava. Pred nami sa otvára už len cesta späť do civilizácie. Túra a vlastne celý dnešný deň bol po všetkých stránkach vydarený. Dnes v nás ostala už len spomienka na tohtoročné horúce leto, pretože pomaly a potichučky sa vkráda do našich dní jeseň. Čas, kedy sa začína v dušiach akoby stišovať. Aj dni tomu nasvedčujú. Postupne sa skracujú a noci naopak predlžujú. Skutočne už prichádza čas tmy a chladu. Nevpustime si ich do duší, veď predsa aj toto ročné obdobie má svoje neopakovateľné čaro. Potrápilo nás síce za posledné dni daždivé, chladné počasie, ale tento deň nám ako zázrakom prial. Práve v tomto období sa príroda zaodieva do nádherných pestrofarebných šiat. Využime tento čas a v jej prítomnosti zapojme všetky naše zmysly. Iba na malú chvíľku zatvorme oči. Cítite spolu so mnou tie vône, ktoré so sebou prináša? Započúvajme sa i do našich krokov a do šumu padajúceho lístia, ktoré sa nám zatúlalo pod nohy. Príroda je všeliekom na všetko a Valika milovala tieto miesta. Valikine dávne stopy už odvial čas, ale jej láska ostala v každom strome, ktorý sme minuli a v každom padajúcom liste, ktorý na okamih pohladil našu tvár.

Zdroj a Foto: Andrea Blahová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross