No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: R. Brosman úspešný na majstrovstvách sveta v Rumunsku

18. novembra 2017 | |  | 

Po troch rokoch opäť finálové umiestnenie, tentokrát z IFBB Majstrovstiev sveta 2017 v rumunskej Bistrike. Roland Brosman si tu pripísal piate miesto. Síce bez medaily, no aj tak ide o veľký úspech. „Nevyhral som nič, samozrejme že mám z tohto umiestnenia radosť, byť v prvej finálovej šestke v najťažšej kategórii mužov nad 90kg od 40 do 44 rokov, sa ráta na MS za veľký úspech,“ hovorí Roland.

Majstrovstvá prebiehali od 10. do 12. novembra. Vo svojej kategórii mal Rimavskosoboťan 14 konkurentov, medzi nimi aj dvojnásobného majstra sveta Radoslawa Sodkiewicza z Poľska, ako aj bývalého profesionála Vissama Ibrahima zo Sýrie. „V semifinále som bol ihneď vyvolaný do prvého porovnávania, čo znamenalo, že finále mám isté,“ pokračuje Roland. „Do samotného finále nás postúpilo šesť najlepších, kde sme boli opäť všetci spolu porovnávaní v siedmich základných pózach a to celé sa opakovalo dvakrát, potom každý predviedol svoju individuálnu zostavu a po malej prestávke nasledovalo vyhodnotenie,“ opísal Roland. Ako priznal, celý čas veril v medailu. Napokon sa na prvej pozícii umiestnil Poliak Sodkiewicz, druhý bol Rus Aleksei Bocharov a na treťom mieste skončil Ahmad Madani zo Spojených arabských emirátov. Podľa Rolanda prví dvaja vyhrali zaslúžene, no tretie miesto mohlo dopadnúť úplne inak. „Bol síce mohutný, ale nesymetricky s mnohými defektmi na tele. Mal odtrhnutý prsný sval a biceps,“ podotkol Roland. Ako povedal, takýto úspech mu už nestačí. „Chcel som vyhrať a zobrať akúkoľvek medailu, bol to môj cieľ, ale vďaka tomuto výsledku mi tento cieľ ostáva naďalej.“

Na majstrovstvá sveta chcel ísť v čo najlepšej forme a s viditeľným progresom. Svoje kvality potvrdil už na nominačnej súťaži „Veľká cena Dubnice“ koncom októbra, zvíťazil.
Tento rok po prvýkrát za posledné obdobie rimavskosobotský športovec vynechal súťažnú jarnú sezónu. Podľa jeho slov, cieľ bol jasný. Na majstrovstvá sveta chcel ísť v čo najlepšej forme a s viditeľným progresom. Svoje kvality potvrdil už na nominačnej súťaži „Veľká cena Dubnice“ koncom októbra, zvíťazil. Ako dodal, na Slovensku vo svojej kategórii už štyri roky nemá konkurenta. „Pravdu povediac už strácam pomaly chuť súťažiť u nás v tejto kategórii,“ konštatuje. Ako uviedol, uvažuje o prestupe k seniorom, čo znamená, že by sa zaradil do kategórie medzi mladších kulturistov. Jeho doterajšie úspechy sú pozoruhodné. Vlani na Majstrovstvách sveta v Santo Domingo skončil na siedmom mieste. Doteraz najväčší úspech vo svetovom merítku je štvrté miesto na Majstrovstvách sveta v Mexiku z roku 2014.

Tento rok bol v znamení rekordných výsledkov v kulturistike. Na MS v Španielsku si muži odniesli domov zlato, striebro, bronz, ale aj tri finálové umiestnenia. V kategórii juniorov rovnako na MS obsadili jednu striebornú a tri bronzové priečky. Na aktuálne posledných majstrovstvách vyhrali spoločne s dievčatami juniorkami pohár Národov a 12 medailí a dve absolútne víťazstvá. „Je to historicky najväčší úspech našej asociácie SAFKST,“ hovorí Roland, ktorý je štátnym reprezentačným trénerom SR mužov, nominovaný bol koncom minulého mesiaca. Ešte majú pred sebou Majstrovstvá sveta žien v Paríži, ktoré budú začiatkom decembra. „Tieto úspechy našich reprezentantov, pretekárov, ma tešia oveľa viac ako tie moje, nakoľko je to všetko tímová práca, kde si všetci pomáhame a podporujeme sa navzájom. Keď to cítia samotní pretekári, potom aj výsledky sú ľahšie dosiahnuteľné. No a čo sa týka môjho súťaženia. Plány sú, lebo aj naďalej sa mám v čom zlepšovať a ak chcem medailu z EU alebo z MS musím napredovať ďalej,“ dodal na záver kulturista Roland Brosman.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív pretekára, eastlabs team.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross