No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Turnaj Grand Prix Rimavská Sobota sa tešil rekordnej účasti. Mladí džudisti z 8 krajín si zmerali svoje sily

RIMAVSKÁ SOBOTA – Džudo sviatok sa po vynútenej pauze opäť vrátil do Rimavskej Soboty. V poradí už 44. ročník súťaže Grand Prix Rimavská Sobota 2022 hostil rekordný počet účastníkov z niekoľkých krajín.

„Naposledy sme súťaž organizovali v roku 2019, odvtedy uplynuli už tri roky. Museli sme prejsť z Hypernovy na zimný štadión, ale myslím si, že sa nám to podarilo pekne pripraviť. Sme spokojní a myslím si, že aj ľudia, ktorí sem prišli,“ zhodnotil jeden z organizátorov súťaže, predseda a tréner z TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota Jozef Nociar.

Článok pokračuje pod reklamou


Na súťaž sa dostavilo 631 pretekárov, ktorí sa proti sebe na tatami postavili v žiackych kategóriách U11, U13 a U15. „Sú z 50 klubov a 8 štátov – Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Srbsko, Ukrajina, Moldavsko, Kosovo. Prvýkrát sú tu na našej veľkej cene súťažiaci z posledných dvoch menovaných krajín,“ priblížil Jozef Nociar.

Pre mnoho malých džudistov dnes išlo o prvú súťaž, na ktorej sa snažili dosiahnuť čo najlepšie výsledky. „Zbierajú skúsenosti. Dúfame, že nejaké medaily prinesú aj naši džudisti,“ dodal Jozef Nociar.

„Na zimnom štadióne sme od pondelka. Za týždeň sa toho stihlo veľa, veľa času a energie do toho vložil náš predseda Pavel Zvara. Pomohli nám aj mnohí rodičia a toto ma veľmi teší, lebo je tu dobrá partia – spolu sme veľmi silní,“ zakončil.

Ako ďalej povedal Pavel Zvara, predseda TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota, udržujú tradíciu džuda v meste a aj tradíciu súťaže. „Sme nesmierne spokojní s turnajom, spravili sme iný systém – máme 8 tatami, na čo však samozrejme treba viacej rozhodcov a personálu,“ zhrnul Pavel Zvara, ktorý ďakuje každému, kto s organizáciou pomohol.

„Tiež ďakujem sponzorom, bez ktorých by súťaž nebolo možné zrealizovať. Tiež rodičom našich detí, poskytovateľom ubytovacím priestorov v Rimavskej Sobote, ktorí nám vyšli v ústrety, stravovacím firmám a ďalším, ktorí pomohli,“ povedal s tým, že sa teší z veľkého záujmu súťažiacich.

Malí džudisti a malé džudistky vďaka takýmto turnajom nadobúdajú nové skúsenosti. „V tomto veku sú tie detičky skoro na rovnakej úrovni. Je to o systéme, tréningoch, turnajoch – koľko ich absolvujú, pretože džudo je hlavne o psychike. Už Jigoro Kano učil, že báť sa je iba zbytočná strata energie. Presne to sa učia tie detičky na týchto turnajoch, že najskôr musia psychicky zvládnuť sami seba, potom sa z nich stanú veľkí džudisti,“ zakončil Pavel Zvara.

Slávnostného otvorenia súťaže sa zúčastnilo aj niekoľko hostí. Medzi nimi boli napríklad primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, prezident Slovenského zväzu Judo Ján Krišanda, olympijský medailista z roku 1992 v džude Bertalan Hajtós, zakladateľ TJ Mladosť Rimavská Sobota Juraj Svoreň, prednosta mestského úradu Štefan Szántó, predseda Komisie mládeže a športu pri Mestskom zastupiteľstve v Rim. Sobote Tibor Figei a ďalší.

Medzi hostí patril aj odchovanec TJ Mladosť Viktor Ádám, ktorý v súčasnosti pôsobí v Dukle Banská Bystrica. „V minulom roku skončil na majstrovstvách sveta a majstrovstvách Európy juniorov na 5. mieste. Je to veľký úspech pre sobotské džudo. Viktora by som chcel uviesť ako príklad pre naše deti, že aj v našich podmienkach, pokiaľ budú trénovať, sa môžu dostať v džude veľmi vysoko,“ povedal v príhovore Jozef Nociar.


Prečítajte si tiež: Džudista Viktor Ádám o svojom sne: Dúfam, že tento rok mi medaila už vyjde


V silnej konkurencii judisti TJ MLADOSŤ RELAX Rimavská Sobota získali 2 x 1. miesto (Lea Megelová, Adam Mišove) 3 x 2. miesto (Zuzana Danyiová, Ladislav Danyi, Tomáš Husman) a 5 x 3. miesto (Gabriel Gobis, Lea Slováková, Eliška Ibošová, Natália Kissová, Zara Tóthová).

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross