No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: V Divíne pracujú na záchrane hradu. Jeho podzemie skrýva tajomstvá

3. januára 2021 |  | 
FOTO: Vladimír Baran

Približne deväť rokov trvajú rekonštrukčné práce na záchrane ruín gotického hradu v Divíne, neďaleko Lučenca. Vypína sa na kopci, pri vodnej nádrži Ružiná, ktorá je aktuálne v rekonštrukcii a je vypustená. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Pavel Drugda, aj uplynulý rok pokračovali v projekte na obnovu architektúry pomocou dlhodobo nezamestnaných. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je vo vlastníctve obce.

„Domurovávame hradby podľa projektov hradológa,“ povedal starosta s tým, že na tento účel dostali posledne dotáciu z ministerstva kultúry vo výške 20 tisíc eur a mohli tak zamestnať v priemere 20 ľudí. Náročnejšie práce realizujú pomocou firmy z Lučenca, ktorá sa venuje obnove hradov. Podľa jeho slov by chceli uzavrieť aspoň hornú časť hradu, kde zrealizovali archeologický prieskum, a tak ju odprezentovať verejnosti. Jeho súčasťou by mali byť náučné chodníky, ktoré by boli upravené a bezpečné. Archeologické práce odhadol starosta ešte na dva roky.

Podzemie skrýva tajomstvá

Ide o krasovú oblasť a vo svojom okolí hrad skrýva viaceré tajomstvá. Jedným z nich sú jaskyne. V katastri obce sú tri, všetky sú v okolí hradného vŕšku. Objaviteľom tých najnovších, Divínska vináreň a Divínska hradná jaskyňa, je František Radinger, ktorý bol dlhšiu dobu riaditeľom OSSKP-Divín a od roku 2016 je už na dôchodku.

Článok pokračuje pod reklamou



Ako pre Rimava.sk uviedol, tretia jaskyňa Mara medvedia je známa od nepamäti. "Bola využívaná aj v dobe bronzovej," priblížil. Zaspomínal na čas, keď prvá iskierka o tom, že kopec niečo ukrýva, skrsla pred 10 rokmi na jeseň. Postupom času identifikoval osem možných vstupov do predpokladanej jaskyne v hradnom kopci.

F. Skýpala a F. Radinger pod úžinou. Foto- P. Nociar

V súčasnosti jej dĺžku odhadujú na približne 150 metrov

Od pukliny pri autobusovej zastávke, cez dutinu v neďalekej vinárni až po priehlbinu na hrade. Po čistení a jaskyniarskej akcii ich priviedla k väčším priestorom. „Najpravdepodobnejšie je, že výzdoba bola poškodená pri vyhodení hradu do vzduchu. Jaskyňa však žije a od roku 1679 narástli asi 10 cm dlhé stalaktity a brčká. Dóm má rozmery asi 9m x 9m s rôznymi zákutiami a plazivkami. Dóm som nazval „Radingerov dóm“ na počesť môjho otca, ktorý ma ako chlapca priviedol do podzemia,“ priblížil šesťdesiatnik Radinger. Celkovo v roku 2012 namerali „Divínskej hradnej jaskyni“ 27 metrov. (Pokračovanie pod galériou)

V roku 2013 jaskyňu ďalej objavovali a dokumentovali jaskyniari z Oblastnej speleologickej skupiny Rimavská Sobota. Podarilo sa im tak postúpiť a objaviť ďalšie priestory. Rozšírením tak išlo už o vyše sto metrov. "Keďže sme starší a objemnejší, nezmestili sme sa do úzkej priepasti. Zavolali sme si na pomoc mladších a tenších chlapcov z rimavskosobotskej časti OSSRS," vysvetlil postup Radinger po tom, ako objavili úzku priepasť do nových častí. Podľa Radingera tam našli aj keramiku, ktorú archeológovia zaradili do 14. až 15. storočia. „Keďže sme iný vstup do jaskyne nenašli, dávni objavitelia pravdepodobne vstúpili do jaskyne tou istou cestou ako aj my. Jaskyňu sme viackrát prezreli, ale voľné pokračovanie smerom dolu sme nenašli,“ povedal Radinger.

Od roku 2013 sa podľa jeho slov v jaskyni uskutočnilo veľa pracovných akcií. "Tvrdou prácou jaskyniarov Oblastnej speleologickej skupiny Rimavská Sobota a ich kamarátov sa podarilo ku koncu roka 2020 predĺžiť jaskyňu približne na 150 metrov," podotkol. Zároveň dodal, že v Divínskej hradnej jaskyni boli od objavu veľakrát a po každej akcii jaskyňu o kúsok zväčšia, respektíve spriechodnia ďalšie priestory.

Pozrite si virtuálny výlet do minulosti kaštieľa v Divíne, ktorý sa nachádza pod samým hradom.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Rimava.sk, František Radinger, záber z dronu Vladimír Baran

FOTO: Vodná nádrž Ružiná na jeseň. Pri výlove očakávajú kapitálne úlovky

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross