No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Vodná nádrž Ružiná na jeseň. Pri výlove očakávajú kapitálne úlovky

Takmer vypustená vodná nádrž Ružiná láka mnoho ľudí aj na jeseň. Hoci je v niektorých častiach približne osemkilometrového okruhu zákaz vstupu na stavenisko, niektoré časti využívajú ľudia na prechádzky. Dostať sa dá aj k vode.

Tento mesiac čaká nádrž už úplné vypustenie vody. Rybári pri záchrannom výlove očakávajú aj kapitálne úlovky. Minulý rok tam teenagerka ulovila vyše dvojmetrového sumca. Rybári odhadujú, že v nádrži budú ešte väčšie kusy. Ako pre Rimava.sk priblížil oblastný ichtyológ pre stredoslovenskú oblasť Richard Štencl, nepôjde o štandardný, ale o záchranný výlov rýb a preto budú musieť byť pripravený na rôzne varianty výlovu a jeho realizácie. Dnes majú mať kontrolný deň, kde doladia posledné technické detaily a logistiku. "Pokiaľ sa nestane nič nepredvídateľné, tak budeme Ružinú loviť v termíne 21. až 23. november. Stavebné práce boli nastavené na to," priblížil Štencl s tým, že k výlovu už malo dôjsť v marci, kvôli koronavírusu však bol termín presunutý a postupnosť práce na rekonštrukcii vodnej nádrži k tomu prispôsobené. Na jar došlo podľa Štencla k výlovu len približne 1500 kilogramov všetkých druhov rýb, pričom hlavne išlo o pleskáče a kapre. Začiatkom októbra potvrdil, že ichtiofauna prežila kritické a teplé mesiace tohto roku.

Článok pokračuje pod reklamouV spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom v súčasnosti plánujú záverečné vypúšťanie čím pomalšie, aby umožnili rybám postupné sťahovanie na hlbšiu vodu smerom pred výpustné zariadenie, kde tento záchranný výlov budú realizovať.

V nádrži majú byť dlhoveké ryby, ktoré budú dosahovať poriadne rozmery. "Vidno to aj na úlovkoch veľkých sumcov, určite sa tam bude na čo pozrieť," podotkol s tým, že výlov uskutočnia v spolupráci s políciou.
"Predpokladáme, že gro týchto rýb pôjde na zarybnenie ďalších revírov v správe SRZ," povedal a dodal, že ryby ako šťuka, zubáč, kapre budú umiestnené do rybochvného strediska. Na výlove by sa malo podieľať okolo 100 ľudí. Podľa Štencla sa primárne budú zameriavať na dravé ryby a kapre. Počítajú však aj s drobným úhynom. Loviť majú sieťou na dne, kde je však množstvo bahna, ktoré bude zhoršovať kvalitu vody. "Budeme sa snažiť to robiť veľmi rýchlo, prevážať ryby na prečistenie, rozdýchanie a až následne ich budú rozvážať," podotkol.

V okrese Lučenec vodné nádrže Ľadovo a Ružiná verejnosť toto leto na kúpanie nevyužila kvôli opravám. Ľadovo by mali dokončiť najskôr na budúci rok, Ružinú neskôr. Po zrušenom veľkom výlove začali s prácami najskôr na krajoch nádrže, na hrádzi či veži a ku dnu sa dostanú, keď dôjde k vypusteniu vody. Celkovo má ísť o generálnu opravu vodnej stavby, ktorá pozostáva z opravy betónových a kovových konštrukcií, elektroinštalácií, ovládacích prvkov, ako sú uzávery na jednotlivých potrubiach či sfunkčnenie provizórneho hradenia na návodnej strane hrádzového telesa.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross