No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na opravovanej nádrži Ružiná došlo k úhynu. Kvôli nevyloveným rybám zmenili postup prác

Na opravovanej vodnej nádrži Ružiná v okrese Lučenec uhynuli v týchto dňoch ryby. Všimli si to okoloidúci či miestni rybári, ktorí na to poukázali. Keďže ide z väčšej časti vypustenú nádrž, ktorá je staveniskom, dotazovali sa k úhynu viac ako desiatich veľkých tolstolobikov u vodohospodárov. Podľa ich stanoviska ide o každoročný jarný úhyn tolstolobika, ktoré väčšinou hynú na starobu a nemajú v našich podmienkach prirodzeného predátora, nakoľko ide o dovezenú a nasadenú rybu za účelom požierania vodného rastlinstva a rias. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, tohtoročný úhyn približne 12 kusov je menší ako po minulé roky. "Žiaľ, je to viditeľnejšie, keďže je momentálne zatopená približne pätina plochy," vysvetlil.

Článok pokračuje pod reklamouUhynuté ryby odstránili ešte v pondelok v podvečerných hodinách hospodárom Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ). "Za rybiu osádku a rovnako aj za odstraňovanie uhynutých kusov je zodpovedný SRZ. Naši pracovníci vždy pri zistení situácie tento stav nahlasujú," povedal Bocák a dodáva, že v týchto týždňoch je vodná nádrž zo strany SRZ často navštevovaná, takže im bol a je stav známy.

Komplexný odlov bol podľa Bocáka s ohľadom na klimatické podmienky presunutý na jeseň 2020. "Motorové člny, ktoré je možné pozorovať na VS Ružiná za účelom ichtyologického prieskumu, odlovu a iných aktivít, využíva SRZ so súhlasom správcu VN Ružiná," pripomenul Bocák a upozorňuje, že vodná nádrž je staveniskom, ktoré je vyznačené zákazovými tabuľkami a tento zákaz je neustále návštevníkmi porušovaný. "Tento priestor je neustále monitorovaný a dokumentovaný kamerovým systémom," poznamenal.

Kvôli nevyloveným rybám zmenili postup prác

Vodná nádrž je v rekonštrukcii a jej hladina bola znížená. Na jar tam spravili panelovú komunikáciu potrebnú k výlovu rýb. Stavenisko už bolo podľa Bocáka odovzdané dodávateľovi Combin Banská Štiavnica na základe zmluvy o dielo. Práce potrvajú 18 mesiacov. Keďže bol presunutý výlov rýb a samotné úplné vypustenie nádrže, tak podľa Bocáka postup prác zmenili. S tými začali najprv na krajoch nádrže, na hrádzi či veži a ku dnu sa dostanú, keď dôjde k vypusteniu vody. "Nemalo by to ovplyvniť dĺžku prác," dodal na záver.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Martin Babarík

Vodohospodársky podnik začal s vypúšťaním priehrady Ružiná

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross