No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Poznáme víťazov rekordného FourFestu, medzi nimi nechýbajú ani domáci

16. júna 2019 |  | | |

V poradí 12. ročník festivalu zručností žiakov stredných odborných škôl krajín V4, známy ako FourFest, už má svojich víťazov. V rekordnom ročníku, čo sa týka počtu súťažiacich, si ocenenia prevzali aj žiaci usporiadateľskej Strednej odbornej školy obchodu a služieb (SOŠOS) v Rimavskej Sobote.

„V tomto ročníku súťažilo 107 priamych súťažiacich, je to rekordný počet. Bolo tu 23 škôl, čo je vyrovnanie rekordného počtu účastníkov,“ uviedol pre Rimava.sk riaditeľ SOŠOS Jaroslav Bagačka. Žiaci si svoje zručnosti zmerali, tradične, v ôsmich kategóriách – kuchár, čašník, obchodný pracovník, barista, someliér, kaderník, barman a kozmetik. Ako ďalej riaditeľ povedal, jednotlivé kategórie kopírujú odbory študijné odbory SOŠOS. „Náš zámer je teda taký, aby aj naši žiaci sa vedeli zlepšovať a konfrontovať si zručnosti. Okrem toho je to aj motiváciou pre tieto odbory. Lebo vieme, že odbory služieb sú na trhu práce žiadané. Zároveň toto podujatie slúži aj ako propagácia nášho kraja, mesta i regiónu,“ ozrejmil Bagačka.

A hoci podujatie samotné je propagáciou mesta či regiónu, zviditeľnenie umocnili ešte viac domáci súťažiaci zo SOŠOS. Tí sa v konkurencii v jednotlivých kategóriách nestratili a počas slávnostného vyhodnotenia bolo počuť aj ich mená. V kategórii Kuchár strieborné pásmo získal Ivan Krajec. Medzi baristami mimoriadnu cenu získal Lukáš Jakab. Darilo sa aj v kategórii Someliér, druhé miesto získala Martina Nociarová a mimoriadne ocenenie si odniesla Diana Vrbinská. Žiaci SOŠOS ovládli kategóriu Obchodný pracovník, v ktorej prvé miesto Bronislava Mlináriková a druhá priečka patrila Viktórii Boľfovej. Rovnako aj v kategórii Čašník si žiaci SOŠOS odniesli ocenenie, a to v podobe tretieho miesta, ktoré vysúťažila dvojica Viktória Turoňová a Monika Daniová. Darilo sa aj v kategórii Kaderník, kde mimoriadnu cenu za sympatiu a šikovnosť získala Vanesa Berkiová a Rebeka Ráczová.

FourFest však nie je len súťažou zručností žiakov stredných odborných škôl krajín V4 ako pôvodne vznikla. Ako riaditeľ ozrejmil, neskôr sa k podujatiu pridružil aj Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý súťaž Euro Akademik Gastro presunul do Rimavskej Soboty na FourFest z Banskej Bystrice. „Takže táto akcia vznikla spojením dvoch podujatí a stala sa známou,“ poznamenal Bagačka. To, že festival zručností žiakov je známy podčiarkuje aj fakt, že táto súťaž patrí podľa slov riaditeľa medzi kľúčové na Slovensku, najmä pre kategórie baristov, someliérov a čiastočne aj barmanov. V týchto kategóriách zaznamenali v tomto ročníku aj vyšší nárast súťažiacich. „Napríklad v kategórii baristov bolo 18 súťažiacich, someliérov 15, takže popri súťaži kuchárov sa stali nosnými v rámci FourFestu,“ podotkol riaditeľ s tým, že jednotlivé odbory ako aj kategórie sú si aj napriek nárastu súťažiacich v kategórii Barista či Someliér rovnocenné.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross