No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO: V Utekáči odpálili časť sklární, vzniká tam priemyselný park

28. septembra 2020 |  | | | |

V areáli bývalých sklární Clara v Utekáči, ktoré patria obci, pripravujú priemyselný park. Minulý týždeň vo štvrtok sa dolinou ozývala silná detonácia. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Miroslav Barutiak, išlo o časť budovy, ktorú dali odstrániť. Bol riadený odstrel pomocou výbušnín. "Zasahovala do komunikácie vo vznikajúcom priemyselnom parku," povedal starosta, podľa ktorého sa v Utekáči vždy snažili vytvoriť pracovné miesta a tak pokračuje v tejto snahe. "Bola to už narušená budova. Napravo od komína sa polovica haly akoby odstrihla. Veľmi pekne, naozaj som bol veľmi príjemne prekvapený," podotkol Barutiak k priebehu demolácie a dodal, že išlo o spoluprácu s armádou. Betóny najbližšiu dobu ostanú na boku, mimo komunikácie, obec zvyšné prostriedky na ich odstránenie zatiaľ nemá. Súčasťou zvyšku torza budovy je aj vynovená hasičská zbrojnica a upravovňa pitnej vody.

Článok pokračuje pod reklamouSkláreň s viac ako dvestoročnou históriou vyrábala technické sklo, väčšinou termosky. Pre mnohých obyvateľov išlo o silné spomienky. "Je to obraz spoločnosti, vidíte v akom stave to je. Snažíme sa robiť nejaké zázraky," poznamenal starosta a dodáva, že do konca novembra by mala byť infraštruktúra hotová. Financie na jej realizácie majú z grantu ministerstva hospodárstva, ktorý im priklepli v rámci akčného plánu vo výške 1,5 milióna eur. "Vysúťažilo sa to na necelých 1 300 000 eur," povedal starosta a dodal, že verejné obstarávanie robili dva roky a podpisoval ho už nový minister Sulík. "Je to náročné na administratívu. Priorita okresu je ale priemyselný park Poltár a priemyselný park Utekáč v akčnom pláne okresu Poltár. Snažíme sa, aby tu bolo niečo do budúcna a aby mali investori možnosť pripojiť sa na siete," zdôraznil Barutiak. Na stránke obce o vznikajúcom priemyselnom parku informujú v niekoľkých jazykoch.

Celý areál má 3,3 ha, zriadením priemyselného parku tak vznikne plocha s novou infraštruktúrou o rozmeroch približne 17 tisíc metrov štvorcových. "Ľudia sú tu technicky schopní. Náš región je zahrnutý v lokalite s najvyššou možnou podporu pre investorov z vlády Slovenskej republiky a sme ochotní vám pomôcť pri akýchkoľvek administratívnych operáciách," informujú na stránke obce s tým, že majú pre potencionálnych investorov rozpracované projekty vo vysokom štádiu. Podľa slov starostu je hotová dažďová, splašková či olejová kanalizácia. "Vodovod v areáli by už mal byť, robia elektrické rozvody z časti, pripravuje sa ČOV-ka, lapač olejov a asfaltky sa potiahnu," avizuje ďalej.

Pred pár rokmi bola skláreň Utekáč zatvorená a o prácu tak prišlo viac ako 240 ľudí. V obci tak nastala nezamestnanosť takmer na hranici 100 percent. Vystriedala viacero majiteľov, ktorí ju ale neoživili, naopak podľa miestnych obyvateľov ešte viac zruinovali. Z historických materiálov išlo o najmodernejšiu skláreň už za čias Rakúsko - Uhorska, následne aj s najmodernejšou lisovňou plastových hmôt a nástrojárňou. Ako uvádzajú, najbližší priemyselný park je v Hnúšti či Lučenci.

Zdroj: Rimava.sk

Vláda odsúhlasila na výjazdovom rokovaní podporu pre okres Poltár a Veľký Krtíš

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross