No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vláda odsúhlasila na výjazdovom rokovaní podporu pre okres Poltár a Veľký Krtíš

sklarne-poltarVláda SR odsúhlasila na dnešnom výjazdovom rokovaní v poradí ďalšie akčné plány v najmenej rozvinutých okresoch Poltár a Veľký Krtíš. V Poltári by hlavným projektom na zníženie nezamestnanosti malo byť oživenie výroby oloveného olovnatého skla – "krištáľu" v sklárňach. Investícia má priniesť približne 260 pracovných miest. „Celková výška regionálneho príspevku podľa zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov má predstavovať 2,63 milióna eur," informoval Úrad vlády. V súlade s Akčným plánom rozvoja okresu Poltár, ktorý predložil rezort dopravy, by ešte v tomto roku malo ísť o sumu 400 tis. eur. Cieľom plánu je pritom podporiť vytvorenie celkovo 750 nových pracovných miest do konca roku 2020.  Akčný plán ďalej hovorí o vzniku minimálne šiestich podnikateľských subjektov, ktoré budú zamerané na ťažbu tehliarskej hliny, pieskov a kaolínu a následne na výrobu stavebných materiálov a skla.

Ako spomenul primátor Poltára Pavel Gavalec, na oživenie sklárskej výroby bolo už schválených 6 mil. eur, zatiaľ ich však nevyčerpali, pretože za šesť rokov sa nenašiel vhodný investor. Zároveň doplnil, že momentálne rokujú s dvomi záujemcami, ktorí podľa neho zatiaľ nechcú byť menovaní. „Uvidíme, či to niektorý z nich myslí vážne," dodal. Podľa premiéra vlády Roberta Fica seriózneho investora vláda určite podporí.  Podľa Akčného plánu majú byť ďalšie prostriedky vo výške 260-tisíc eur vyčlenené aj na prípravu priemyselného areálu v neďalekej obci Utekáč ako aj približne 200-tisíc eur na rozvoj výroby v podniku Žiaromat Kalinovo. V rámci sociálnej ekonomiky bude podľa Roberta Fica podporených desať pilotných projektov v sume viac ako milión eur. Má ísť o remeselné obecné služby a zhodnocovanie odpadu v Poltári, spracovanie lesných plodov a ovocia v Hrnčiarskych Zalužanoch či výrobu zámkovej dlažby v Kokave nad Rimavicou.

Rovnaký cieľ, zníženie nezamestnanosti majú aj v okrese Veľký Krtíš, kde by po popoludňajšom rokovaní mala smerovať podpora na vytvorenie viac ako 800 pracovných miest. „Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2016 až 2020 vo výške minimálne 75 miliónov eur sa predpokladá krytie z verejných zdrojov vo výške 48,5 milióna eur a 26,5 milióna eur zo súkromných zdrojov. Celková výška regionálneho príspevku podľa zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov bude 3,33 milióna eur," uviedol Úrad vlády.

Budúci týždeň by sa Vláda SR mala do regiónu vrátiť opäť, a to do Revúcej.

Vláda tak ďalej pokračuje v podpore najviac zaostalých regiónov, ku ktorej ju zaviazal zákon z minulého roka. Výjazdové rokovanie sa začiatkom leta konalo aj v Rimavskej Sobote a Lučenci. V súvislosti s akčným plánom, ktorého návrh a iniciatíva prišla z OZ Naša Sobota, má vláda poskytnúť regionálny príspevok pre projekty v okrese vo výške 6,3 mil. eur do roku 2020, z čoho viac ako milión eur má prísť do konca tohto roka.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross