No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Výročie na aké sa nezabúda, Rimavan oslávil 45-ku

perex-rimavanStovky divákov v hľadisku, desiatky tanečníkov na pódiu a jedno okrúhle výročie. V takomto duchu sa niesol uplynulý sobotňajší večer, počas ktorého divadelná sála Domu kultúry v Rimavskej Sobote praskala vo švíkoch. Folklórny súbor Rimavan oslavoval svoje 45. výročie, na ktoré si pripravil galaprogram. Vo svojom vystúpení si na doskách divadelnej sály spoločne zatancovali nielen mladí ale aj starší členovia súboru.

„Bol to krásny pocit, vidieť zaplnené hľadisko a počuť ten potlesk od divákov. Rovnako si to užívali aj tanečníci, ktorí boli po celý čas uvoľnení,“ povedal pre Rimava.sk organizačný vedúci a choreograf súboru Vladimír Petrinec, podľa ktorého sa pri prvom čísle vystúpenia predstavilo na jednom pódiu viac ako dvadsať žien zo súboru.

Ako ďalej poznamenal potlesk od divákov bol pre nich veľmi motivujúci. „Toto leto sme strávili nacvičovaním a trénovaním pre tento program a ten potlesk ako aj slová uznania stáli za tú drinu. Rovnako si to uvedomovali aj mladí tanečníci, ktorí sú z toho teraz plní elánu a chuti pracovať na sebe ďalej,“ dodal Petrinec.

Program si však neužívali len tanečníci, ale hlavne diváci, medzi ktorými boli aj bývalí členovia súboru. „Obdivujem „seniorov“ aj „mladých“, že si vo svojom voľnom čase dokážu nájsť miesto pre kultúru a zachovanie vzácnych tradícií. V dnešnej uponáhľanej dobe neskutočne obdivujem ich entuziazmus, litre potu, hodiny driny a svojho voľného času,“ uviedla pre Rimava.sk bývalá členka Rimavanu Anna Havierniková.

Podľa jej slov v celom hľadisku bolo počas galaprogramu cítiť energiu, silu, hrdosť a radosť, ktorá vychádzala z folkloristov. „Boli proste famózni, nádherní a profesionálni,“ povedala a dodala, že jej absolútny obdiv patrí Gabike Szabovej a Vladimírovi Petrincovi za to, čo dokázali vytvoriť a zladiť s dvomi, možno aj tromi, generáciami, kde rozdiel takmer neexistoval. „A to sa môže podariť len profesionálom,“ uzavrela Havierniková.

Galaprogram bol však aj o spomienkach, ktorým zub času nalepil známku s číslom 45. Ako Rimava.sk informovala poverená riaditeľka MsKS Milana Jutková, spomienkový úvod patril Štefanovi Balážovi, ktorý je umelecký vedúci a duša súboru. Na jeho spomienky nadviazal Dušan Manica, bývalý riaditeľ MsDO. „ Nezabudneme na Lacka Zákalického, ktorý prvý vyslovil myšlienku o vytvorení slovenského folklórneho súboru, na prvé pracovné stretnutie s Arpádom Hankom, Dušanom Manicom, Štefanom Balážom. Spomíname na prvý nábor do tanečnej a speváckej zložky, hľadanie sólistov inštrumentalistov...na prvú hudbu pod vedením Jána Berkiho z Rimavských Janoviec. Na začiatky vo veľkej sále Mestského domu osvety v Rimavskej Sobote. Do tímu folkloristov pribudla E. Hroncová, Vojto Klein-bývalý choreograf FS Gymnik v Bratislave. V roku 1969 vznikli choreografie Ladislava Zákalického Vyšívačky na Gemeri, Zbojník, Horehronská oblievačka.“

Zakladatelia spomínali podľa Jutkovej na ťažké začiatky, ale aj na nadšenie folkloristov, na veľký úspech počas prvého verejného vystúpenia na akadémii MsDO vo februári 1970, či na okresnej prehliadke ZUČ v Jesenskom. Ako ďalej riaditeľka uviedla odvtedy pribudli ku prvým krojom z FS Čierťažeň z Tornale ďalšie, vystriedali sa choreografi Alena Dovalová, Janko Štefko, Igor Kovačovič, Jaro Blaho, Mikuláš Senko, tanečníci Jožko a Olinka Fabovci, Milan Klinčák, Jarka Lajgútová, Milan Kromholc, Vladimír Cilík, Gabika Plánková, Editka Kopčíková, Ľubka Kubiňáková, inštrumentalisti Dušan Ceber, Ivan Pupala, muzikanti Dušan Radič, Mišo Šimko, Ondro Liko, Rado Dusa, všetci Petrincovi, Bystrianski, Tomáš Vaculčiak, Paľo Piliarik Bučko, Ľubo Nvoška, Drahuška Plichtová, Elenka Pusztayová aj Irenka Dulovičová. „Spomínali sa aj Mikuláš Senko, Jaro Blaho, Igor Kovačovič. A mnohé vystúpenia doma sa striedali so zahraničnými, prišli mladí Andrej Sýkora, Peter Štanczel, Alenka Okošová, Radka Bordášová, prirodzená generačná výmena, mladí odchádzali a starí zostávali,“ povedala Jutková a dodala, že Rimavanci seniori sú aj dnes skala, na ktorej je Rimavan pevne postavený. „Dorastajú nám aj mladí rimavanci, ktorí majú dobrého učiteľa Andreja Sýkoru,“ uzavrela riaditeľka.

Folklórny súbor Rimavan počas svojej existencie pochodil desiatky domácich aj zahraničných festivalov, na verejnosti vystúpil približne 1400 krát. Pri jeho zrode stáli folkloristi Ladislav Zákalický, Štefan Baláž a gestor súboru Dušan Manica. Rimavanci účinkovali v Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Srbsku, Slovinsku, Chorvátsku či na folklórnom festivale v Čiernej Hore. V jednotlivých zložkách sa vystriedalo vyše 300 členov. Od BBSK získal Rimavan v roku 2010 spomedzi viac než päťdesiatky nominovaných, ocenenie Kvet kultúry a umenia za vyhľadávanie, uchovávanie a rozvíjanie ľudových tradícií a tradičnej ľudovej kultúry.

Podujatie bolo realizované vďaka finančnej podpore MKSR, BBSK a mesta Rimavská Sobota.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Martin Nvoška

Súvisiace články
FOTO: Súbory Rimavan a Vepor cestovali na festival do Chorvátska
Folklórny súbor Rimavan získal cenu Kvet kultúry a umenia BBSK


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross