No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Začiatok letných prázdnin patril prechádzke rozprávkovým lesom

Lepší začiatok prázdnin ako s kopou rozprávok od Pavla Dobšinského nemohol byť. Počasie prialo, a tak Mikroregión Rimava a Rimavica mohol dopriať rozprávkový zážitok všetkým deťom, ktoré na Cestu rozprávkovým lesom „Z rozprávky do rozprávky“ zavítali.Okolie pri rybníku vo Vyšnom Skálniku ožilo v nedeľu, 1. júla, opäť rozprávkami od známeho rozprávkara Pavla Dobšinského. „Mikroregión Rimava a Rimavica v spolupráci s Občianskym združením Ozveny usporiadali 16. ročník tohto čarovného rozprávkového podujatia,“ uviedla pre Rimava.sk Henrieta Struhárová z Mikroregión Rimava a Rimavica.

Podľa jej slov pri vstupnej bráne na lúke nad Vyšným Skálnikom vítali deti mladé dievčence, ktoré rozdávali rozprávkové knižky, do ktorých na každom stanovišti potom dostali pečiatku po splnení daných úloh. Hneď prvá rozprávka, ktorá na návštevníkov čakala bola Trojruža. Po nej nasledovali rozprávky Ako išlo vajce na vandrovku, Múdry chlapec, Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas, ako aj rozprávka Zlatá priadka, kde deti museli prejsť labyrintom, aby premohli Martinka Klingáčika. Neďaleko už čakala rozprávka Starý človek a dvanásť oviec, potom nasledovala rozprávka O hlúpej žene, ktorá svojou hlúposťou skoro muža na mizinu priviedla. „Rozprávka Nebojsa, preverila statočnosť, ale aj obratnosť malých i veľkých návštevníkov. Tí museli najskôr prejsť cez nastražené špagátové úskalie a potom pretiahnuť tri reťaze až sa dostali k ďalšej rozprávke Zlatovláska, ktorá čakala na vyslobodenie od zlej macochy a pri Jelenčekovi sa mohli odfotiť s Jelenčekom.

„Z rozprávky Cesta k Slnku a Mesiacu sa dostali návštevníci k rozprávke Čert slúži a že to neboli obyčajní čerti sa presvedčili všetky deti. Niektoré aj s plačom a prísľubom, že sa polepšia odišli,“ podotkla Struhárová a dodala, že poslednou rozprávkou, kde bolo možné získať pečiatku bola Bača a šarkan. Tam bača so svojou gazdinou syrom, cibuľkou i klobáskou pohostili. „No, a ako to v rozprávke býva, šťastne všetko deti prešli a v cieli sladkú odmenu za vyzbierané pečiatky dostali,“ poznamenala.

Podľa Struhárovej všetky rozprávkové stanovištia aj tento rok zdobili vyhotovené kulisy v rámci výtvarnej súťaže základných škôl z Mikroregiónu Rimava a Rimavica pod názvom Z rozprávky do rozprávky. „Zúčastneným školám patrí poďakovanie za spoluprácu. Vďaka takejto súťaži mohli rozprávkové stanovištia ešte viacej ožiť, a tak dopriať návštevníkom ešte väčší zážitok z rozprávok,“ povedala.

Organizátori ani tento rok nezabudli na nafukovacie atrakcie, jazdu na koni, maľovanie na tvár a občerstvenie na konci celej trasy. Ako ďalej Struhárová priblížila, tento rok bola súčasťou podujatia aj atrakcia, kde si mohli návštevníci vyskúšať šikovnosť v dojení kravy. Nechýbali ani balóny, medovníky či stánok s hračkami.

A koľko detí i s rodičmi prešli Cestu rozprávkovým lesom? Ako avizovala Struhárová, trasu dlhú približne 4 kilometre si prešlo viac ako 600 detí v sprievode svojich rodičov, starých rodičov a iných príbuzných či známych. „Celkový počet návštevníkov na tento rok sa odhaduje okolo 1 500 návštevníkov a viac,“ doplnila s tým, že na zorganizovaní podujatia sa podieľalo viac ako 120 dobrovoľníkov, ktorí venovali svoj voľný čas, energiu. „Za to im patrí veľké ďakujem,“ dodala Struhárová, ktorá verí, že o rok sa na Cestu rozprávkovým lesom vydajú deti aj so svojimi rodičmi opäť.

Podujatie finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj.

Zdroj: Rimava.sk (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross