No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Náš domov navštívil župan Maňka, priniesol tristo eur na stoličky

9. októbra 2013 |  | | | |

Vladimir Maňka Babin mostJožko si v záhrade púšťa hudbu z magnetofónu, jesenné slnko mu ešte chvíľu dovolí byť vonku. Marek zatiaľ prišiel do jedálne, pochutnať si na druhej porcii polievky, z izby na poschodí počuť rozhovor, v spoločenskej miestnosti televízor. V sobotu popoludní vládne v Našom domove pohoda, pokoj. Viac ako tridsiatka klientov zariadenia sociálnych služieb na Babinom moste však čaká návštevu. Krátko po pol tretej prechádza cez bránu auto s očakávanou posádkou, za volantom sedí  predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Vladimír Maňka. V okne na prvom poschodí sa odhrnie záclona a o chvíľu celá "veľká rodina" vie, že hostia sú už tu.

"Prišiel som sa pozrieť, ako sa tu máte, aký máte dnes program, či sa vám darí, či vám dobre varia," hovorí župan, keď sa o niekoľko minút stretne s obyvateľmi Nášho domova. Tí mu prezradia, že akurát sa bude podávať olovrant. "Ale vy tu môžte ostať aj do ôsmej," povie s detskou úprimnosťou  Valika. Predseda kraja sa dozvie, aké debaty najradšej vedú tunajší chlapi s riaditeľom, že milé slová opatrovateliek majú neraz väčší účinok ako lieky, že všetci si navzájom pomáhajú. Priblížia mu, že v zariadení bývajú nielen starší, ale tiež mladí ľudia s telesným či duševným postihnutím, niektorí prišli rovno z detských domovov. Zariadenie s kapacitou vyše tridsať lôžok na celoročný pobyt je úplne obsadené. Tí, ktorí mohli prísť do spoločenskej sály, si so županom na rozlúčku podajú ruku, mladší ho vyprevadia až na chodbu. Vladimír Maňka potom navštívi aj niekoľko izieb.

Na Babin most však župan neprišiel s prázdnymi rukami, v kancelárii odovzdal zriaďovateľke neštátneho sociálneho zariadenia tristo eur. Peňažný dar už vopred avizoval, v Našom domove zaň kúpili nové stoličky do jedálne.

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=qw53cCd6dh0" width="600" height="388"]

"Rozhodol som sa, že nebudem svoju kampaň robiť bilboardmi ale peniaze radšej dám sociálnym zariadeniam a oni si z nich kúpia to, čo najviac potrebujú," vysvetlil cieľ svojej návštevy Maňka. Ako spomenul, finančný dar venuje nielen zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, ale tiež neverejným poskytovateľom sociálnych služieb, akým je aj Náš domov na Babinom moste. "Aj tu žijú ľudia, ktorí sú takisto naši, nemôžem to rozlišovať," povedal predseda BBSK a dodal, že finančná pomoc je len symbolická. Tá hlavná je podľa jeho slov v tom, že aj naďalej bude bojovať za zlepšovanie podmienok v sociálnych zariadeniach. "Všade cítim, že ľudia, ktorí v nich žijú, tu nachádzajú nie druhý, ale svoj hlavný domov," podotkol a ocenil prácu všetkých zamestnancov. "Som rád, že tu ľudí vedú k tomu, aby ich bavil život, veď  pre nich život nekončí a sto percente tu majú podmienky lepšie, ako keby boli niekde sami, tu môžu rozvíjať svoj fyzický aj duševný stav," skonštatoval župan.

"Dostali sme od pána predsedu veľmi pekný dar 300 eur, za ktorý sme zakúpili dvadsať stoličiek do jedálne pre našich klientov. Tento dar je o to vzácnejší, že nám ho odovzdal osobne do užívania a prišiel nás navštíviť," povedala Marta Žiaková, štatutárna zástupkyňa občianskeho združenia Náš Domov, domov sociálnych služieb, chránené bývanie a chránené dielne.

"Myšlienku, že predseda kraja peniaze neinvestuje do bilboardov ale venuje ich sociálnym zariadeniam, vnímame ako veľmi humánne gesto," podotkol riaditeľ Domova sociálnych služieb Náš domov Jozef Mlynár.

Zariadenie funguje už siedmy rok, vlani sa jeho prevádzka modernizovala, pribudla prístavba, vďaka ktorej mohli skvalitniť štandardy služieb a rozšíriť kapacitu.
Podľa  slov riaditeľa v Našom domove plynie život "ako doma". "Máme nepísané pravidlo, že o deviatej sa stoluje spoločne pri kávičke, potom sú na rade buď individuálne alebo kolektívne aktivity," prezradil Jozef Mlynár. Zo špeciálneho vydania novín, občasníka Náš domov sa vzápätí dozvedáme, že klienti častokrát absolvujú výlety do okolia aj do vzdialenejších miest,  boli napríklad v cirkuse, v kine, v košickej ZOO, technickom múzeu, navštívili priateľov v Sušanoch, tento mesiac sa chystajú do DSS Čeláre-Kirť a na Hrad Modrý Kameň.  Na záver leta sa všetci tešili z nového altánku. Manželia Žiakovci však chcú v skrášľovaní prostredia pokračovať aj naďalej, už teraz majú jasno v tom, ako ešte viac  skvalitniť celý areál zariadenia.

[nggallery id=1190]

Zdroj: Rimava.sk, PR článok 

Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross