No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Galéria Ganevia je plná obrazov z dielne maliarov Zlatého rezu

Galéria Ganevia v rimavskosobotskom Dome kultúry je plná obrazov od maliarov z klubu Zlatý rez v Rimavskej Sobote. V stredu, 5. septembra o 18:00 hod. otvorili túto výstavu za účasti niektorých maliarov. Otvorenie však bolo sprevádzané aj ochutnávkou vín z regiónu.

A ako ide dokopy umenie a víno? „Hrozno, víno, umenie sú veľmi úzko spojené. Keď si to tak zoberieme, tak v každom poháriku vína je taký malý anjelik, ktorý keď si človek ten pohár vypije, sa dostane dovnútra a začne tam vytvárať veľmi pekné prostredie. Človek sa začervená, usmeje sa, úplne inými očami sa pozerá na cely svet. A dakedy pri umení treba pozerať na svet inými očami ako zvyčajne,“ povedal pre Rimava.sk František Tóth, predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a zároveň predseda družstva Gemerprodukt Valice, ktorý podporil túto výstavu. Ako ďalej pokračoval, výtvarníci, umelci, básnici sú prakticky celý život spojení s miernym pitím vína.

„Koľko básní či piesní vznikalo z titulu konzumácie dobrého vína, takže toto je veľmi úzko spojené. A vinár môže byť len rád, keď môže ponúknuť svoj nápoj aj takouto formou. Ja som veľmi rád, tomuto, že môžeme podporiť takúto výstavu,“ poznamenal Tóth.

Samotná výstava má však svoju históriu, ktorá sa takpovediac začala písať v roku 1998 v Ceredi počas vtedajšieho výtvarného sympózia. Počas tých 20-tich rokov sa tábor rozrastal a dnes je už medzinárodný a veľmi obľúbený, čo dokazuje aj samotný fakt, že za rok existencie ho navštívilo vyše 200 výtvarníkov. V roku 2018 ich bolo 41 z piatich krajín.

Účastníci tábora tvoria predovšetkým olejomaľby, ale majú možnosť vyskúšať si aj rôzne iné techniky. Zvláštnosťou tábora je, že účastníci sú rôznorodí čo sa týka veku, ale aj tvorivého potenciálu a pripravenosti. Tábor každoročne pripraví výstavu z prác svojich účastníkov, väčšinou v Budapešti, ale predstavil sa už aj v Hágu a Komárne. Tvorcovia majú počas roka aj svoje samostatné výstavy.

A tu sa dostávame k výstave v Rimavskej Sobote. Otvorením hraníc našli cestu do Cerede aj výtvarníci zo Slovenska. Dnes už tvoria malú skupinu v rámci tábora a o ich zanietenosti svedčí, že pred dvomi rokmi vytvorili v Rimavskej Sobote klub maliarov „Aranymetszés – Zlatý rez“, ktorí svoje diela vystavujú v Galérii Ganevia.

Iniciátorom Výtvarného sympózia v Ceredi ako aj kurátorom výstavy je Cene gál István, člen Spolku maďarských maliarov, držiteľ ceny European Art Star, ktorá mu bola odovzdaná v Brusseli v roku 2015. Výstava potrvá do 11. októbra.

Výstavu organizuje OZ Oxymoron s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross