No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Google rozdáva ocenenia hradom a zámkom. Jeden z prvých tohtoročných Zlatých špendlíkov putuje do Fiľakova

14. augusta 2023 | | | | |  | 
Zdroj foto: Daša Paulíčková za spoločnosť Google

FIĽAKOVO – Top hradom alebo zámkom Banskobystrického kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal Fiľakovský hrad. Jedno z prvých tohtoročných ocenení Zlatý špendlík – Po stopách slovenských hradov a zámkov, si na hrade osobne prevzala Valéria Budaiová, zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove, pod ktorého správu Fiľakovský hrad patrí.

Ako informovala Daša Paulíčková za spoločnosť Google, samotné ocenenie má podobu špendlíka a vychádza zo zobrazenia hľadaného miesta na Mapách Google. "Najbližší týždeň predstavíme postupne jednotlivé hrady a zámky v každom kraji, ktoré získavajú toto ocenenie," uviedla.

Článok pokračuje pod reklamou


„Ďakujeme za ocenenie, veľmi si ho vážime. Samozrejme, je pre nás veľkým prekvapením, hlavne preto, že v Banskobystrickom kraji je silná konkurencia. Zároveň nás však utvrdzuje v tom, že napriek nízkemu počtu pracovníkov to, čo robíme, robíme dobre. Snahou nášho mladého kolektívu zamestnancov je sprístupniť pre turistov históriu hradu a mesta nielen formou zaujímavých výstav, ale aj pomocou neustálych inovácií. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí na náš hrad zavítali a svojím kladným hodnotením prispeli k získaniu tejto ceny,“ vyjadrila sa Valéria Budaiová, zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove.

Zdroj foto: Daša Paulíčková za spoločnosť Google

Osem ocenených hradov a zámkov na Slovensku

Ocenenie Zlatý špendlík sa na Slovensku udeľuje prvýkrát a to v kategórii hradov a zámkov. Ocenené kultúrne pamiatky boli vybrané na základe viacerých kritérií, medzi ktoré patrí počet hviezdičiek, celkový počet recenzií, ako aj správne vyplnený a aktualizovaný profil na Mapách a vo Vyhľadávači Google ku koncu mája 2023.

„Gratulujeme Fiľakovskému hradu za získanie ocenenia Zlatý špendlík. Cenu síce odovzdáva Google, je to však skôr ocenenie zo strany návštevníkov, ktorí hrad navštívili a zanechali na Mapách Google pozitívne hodnotenie,“ vysvetlila Iva Fialová, hovorkyňa spoločnosti Google pre Českú republiku a Slovensko a doplnila, že Mapy Google môžu byť skvelým pomocníkom pri plánovaní výletov. "Sme radi, že ich ľudia využívajú. Popri užitočných recenziách od samotných návštevníkov tu používatelia nájdu aj kontakty či otváracie hodiny Hradného múzea. Mapy ponúkajú aj ekologické trasy, ktoré vďaka nasadeniu umelej inteligencie umožňujú šetriť palivo alebo elektrinu a znížiť tak uhlíkovú stopu pri cestovaní autom za krásami Slovenska.“

Návštevníci Fiľakovského hradu v recenziách pozitívne hodnotia napríklad zaujímavé expozície predstavujúce históriu hradu, paleontologické nálezy z okolia Fiľakova či krásny výhľad z ochodze na mesto a na okolité hrady, ale aj praktické veci, ako ľahkú dostupnosť zrúcaniny z parkoviska, upravenosť hradného areálu či prijateľné vstupné. Kompletný zoznam ocenených hradov a zámkov zo všetkých krajov bude známy už v najbližších dňoch.

Fiľakovský hrad je dominantou mesta Fiľakovo. Prvá písomná zmienka o hrade je už z roku 1242. Za mnohé stáročia bol hrad v rukách rôznych majiteľov, dokonca aj známeho Matúša Čáka Trenčianskeho v 14. storočí. Kvôli tureckému ohrozeniu sa v 16. storočí z hradu stala mohutná renesančná pevnosť, ktorá nakoniec aj do rúk Turkov padla. O Fiľakovský hrad sa bojovalo mnohé stáročia, čo vyústilo koncom 17. storočia do veľkého požiaru a okrem samotného hradu vyhorel aj župný archív.  

"Od roku 2008 je správcom tejto národnej kultúrnej pamiatky Hradné múzeum vo Fiľakove, ktoré od uvedeného roku neustále zveľaďuje hrad, či už zriadením stálych expozícií (nových alebo obnovou už existujúcich) alebo rekonštrukciou a úpravou hradných múrov a hradného areálu, vďaka čomu sa strojnásobila návštevnosť hradu," dodala Daša Paulíčková.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross