No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Gotická cesta otvorená zamieri do zákutí nášho okresu, zmení aj svoj koncept

Kostol v Štítniku. Zdroj foto: Peter Palgut

OKRES RIMAVSKÁ SOBOTA – Tradičné podujatie Gotická cesta otvorená počas minulého roku návštevníkom sprístupnilo interiérové časti kostolov, o ktorých možno mnohí ani nevedeli, alebo boli niečím iné, zvláštne.

Tento rok majú organizátori v pláne prejsť do okrajových oblastí okresu Rimavská Sobota. "Predstavíme vám príbeh pamiatok, ktoré boli niekedy centrom života, avšak so zmenšujúcou sa komunitou sa stráca aj ich význam. Pri putovaní regiónom vám ukážeme rôzne stupne degradácie stavebného dedičstva a pokúsime sa priblížiť jeho históriu aj cez optiku miestnych obyvateľov," avizujú organizátori.

Podujatie bude mať po novom prívlastok "Zabudnuté dedičstvo", ktoré sa bude zameriavať na menej dostupné a známe lokálne kostolíky a pamiatky.

Článok pokračuje pod reklamou


Keďže pôjde aj o kostoly, ktoré majú stavebné problémy a verejnosť ich nemá ako navštíviť, prístup do interiérov bude podmienený podpisom o vstupe na vlastné riziko.

Tešiť sa môžete napríklad na kostol reformovanej kresťanskej cirkvi v Zacharovciach, kostol evanjelickej cirkvi a.v. v Brádne, kostol evanjelickej cirkvi a.v. v Hostišovciach aj na kostol reformovanej kresťanskej cirkvi v Kesovciach.

"Tak, ako každý rok, vypravíme aj dva autobusy – jeden z Rožňavy, jeden z Rimavskej Soboty, spustenie rezervácie miest budeme komunikovať samostatne, orientačne začiatkom júna. Viac detailov pridáme bližšie k termínu podujatia, pribudnú aj ďalšie zastávky," informujú organizátori.

Vďaka Gotickej ceste otvorenej sa podarilo zaviesť pravidelné letné otváracie hodiny v dvanástich kostoloch Gotickej cesty Gemera a Malohontu, ktoré sú nositeľmi značky Európske dedičstvo (European Heritage Label).


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross