No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V blízkosti hraníc opäť horí, rozsiahly požiar sa od včera rozšíril na 40-tich hektároch

V blízkosti hraníc v okrese Rimavská Sobota opäť horí. Požiar sa od včera rozšíril po ploche asi 40 hektárov. Ide o les, trávu či hrabanku v okolí obce Petrovce. Ako Rimava.sk ďalej informoval riaditeľ OR HaZZ Rimavská Sobota Marek Laššák, aktuálne na mieste v sobotu dopoludnia zasahujú okrem profesionálnych či dobrovoľných hasičov aj zamestnanci Lesov SR.

"Rozdelili sme to na viacero úsekov," povedal Laššák, podľa ktorého včera bola nahlásená plocha 25 hektárov, dnes už 40 hektárov. Na veľkej ploche hasia ručne, pomocou gemfo vakov a štvorkoliek, od asfaltových ciest sú vzdialení minimálne tri kilometre. Na veľkej ploche ide o dubovú horu, horí mladina, húština, prípadne naukladaná haluzina, ako aj pripravené metrovice či bútľavé stromy a pne. "Korunové stromy nie," podotkol riaditeľ s tým, že požiar si ľudia všimli neskôr, keď už horela veľká plocha a postupne sa začal rozširovať.

Článok pokračuje pod reklamouPríčina požiaru je v šetrení, podľa Laššáka nie je však vylúčené, že požiar prišiel od hraníc z Maďarska. "Išli sme po hranici, pri pätníkoch a zhorené je aj na maďarskej strane. U nás však ešte horelo," povedal Laššák.

Na mieste zasahujú asi 17-ti príslušníci OR HaZZ v Rimavskej Sobote, OR HaZZ v Lučenci, OR HaZZ v Revúcej spolu na 9 kusoch techniky a 14 členovia DHZO Rimavské Janovce, DHZO Jesenské a DHZO Hrachovo spolu na troch kusoch techniky.

Hasiči pred mesiacom vyhlasovali zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru. Zákaz sa týka na území lesných pozemkov ako aj ich ochranného pásma. V čase tohto zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti. Podľa Laššáka tak platí zákaz fajčenia či odhadzovania tlejúcich predmetov, ako aj používania otvoreného plameňa na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru. Takisto je zakázané vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov.

Zdroj: Rimava.sk , FOTO: HaZZ Rimavská Sobota


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross