No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hasiči oslávili svojho patróna Svätého Floriána

Začiatok mája patrí aj všetkým hasičom na Slovensku, kedy si pripomínajú sviatok Svätého Floriána – svojho patróna. Nebolo tomu inak ani tento rok, keď svojho patróna pripomenuli vo štvrtok, 4. mája. „Predovšetkým v tento deň, ale i počas celého mesiaca máj si dobrovoľní hasiči z okresu pripravujú pre deti a širokú verejnosť ukážky hasičskej techniky a vecných prostriedkov, aby im tak ukázali aspoň časť zo svojho náročného, ale krásneho poslania,“ uviedla pre Rimava.sk Jozefína Očenášová, tajomníčka Územnej organizácie dobrovoľnej požiarnej ochrany SR v Rimavskej Sobote.

Podľa jej slov DHZ Ožďany zavítal so svojou technikou do materskej školy v obci a pre deti si pripravili prednášku o činnosti hasiča. „Podľa úsmevov a radosti najmenších niet pochýb o tom, že táto zaslúžilá činnosť hasičov sa im páči. V Rimavskej Sobote si ukážky prichystali dobrovoľníci z DHZ Veľký Blh a zavítali hneď na dve základné školy – ZŠ Hostinského a ZŠ Creative,“ doplnila Očenášová. Ako zároveň spomenula, pri tejto príležitosti v spolupráci s mestom Rimavská Sobota a MsKS v piatok, 5. mája, v Dome kultúry sa uskutočnila výstava výtvarných prác detí zo základných škôl a DHZ z okresu. Bol vyhodnotený už XIV. ročník súťaže vo výtvarnom prejave s témou „Záchrana osôb z výšok“.

„Vybrať víťazov nie je nikdy jednoduché. Počet detí a škôl do súťaže z roka na rok stúpa. Kresby boli krásne. Je vidieť, že deti sú talentované a práca hasičov sa im páči. Poďakovanie patrí všetkým učiteľom a školám, ktoré zapojili svojich žiakov do súťaže a vďaka nim mohli vyhrať nádherné ceny. Všetkým víťazom srdečne blahoželáme a držíme im palce na celoslovenskom kole výtvarnej súťaže,“ povedala tajomníčka, podľa ktorej tí, ktorí nevyhrali, nech nezúfajú, o rok bude súťaž opäť s novou hasičskou témou. S programom pre deti a ukážkami v tento hasičský deň asistovali členovia DHZ Rimavská Baňa s pristavenou technikou. Deti si podľa Očenášovej vyskúšali ručné striekačky a prilby, pozreli techniku.

„No a nemôžeme zabudnúť, že v spolupráci s Červeným krížom sa uskutočnil prvý ročník floriánskej kvapky krvi,“ podotkla a dodala, že všetkým darcom, členom DHZ aj nečlenom, ktorí prišli a pomohli, patrí veľká vďaka za ich pomoc. Rovnako tak tajomníčka ďakuje i sponzorovi, ktorý prispel cenami do výtvarnej súťaže. „A čo dodať na záver? Všetkým hasičom želáme, aby nad nimi Svätý Florián vždy držal ochrannú ruku,“ uzavrela Očenášova.

Svätý Florián sa zobrazuje ako rímsky vojak s prilbou na hlave, v ľavej ruke so zástavou a v pravej s nádobou na vodu, ktorou zalieva horiaci dom. Podľa legendy sv. Florián zachránil istého uhliara, ktorý spadol do ohňa. Iní pripisujú Floriánovo patrocínium nad hasičmi jeho mučeníckej smrti vo vode, avšak to najdôležitejšie, prečo sa sv. Florián stal patrónom hasičov je jeho charakter a odvaha. Práve odvaha, vernosť svojmu presvedčeniu a altruizmus s nasadením a obetou vlastného života je to, čo robí sv. Floriána dôstojným patrónom hasičov a záchranárov.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Jozefína Očenášová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross