No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ: Hlavný kontrolór Ján Valuš sa vzdal funkcie

Hlavný kontrolór mesta Ján Valuš sa dnes vzdal svojej funkcie k záveru októbra. Pre Rimava.sk to potvrdila vedúca odboru vnútorných vecí na Mestskom úrade Marta Feketeová. Ako uviedla, kontrolór poslancom adresoval list, ktorý im má byť doručený na popoludňajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Podľa slov Feketeovej kontrolór dôvod odstúpenia z funkcie neuviedol, dal aj výpoveď. Dvojmesačná výpovedná lehota mu začína plynúť 1. septembra. Kontrolór by mal vo svojej funkcii skončiť k záveru októbra.

Ján Valuš má vypnutý služobný mobilný telefón, na úrade dnes nie je. Podľa informácií zo sekretariátu je kontrolór PN.

.

Doplnené o 11:40 hod.
Ako pre agentúru SITA uviedol poslanec a predseda ľavicového bloku Ján Végh, rozhodnutie kontrolóra ho prekvapilo, poslanci podľa neho nevidia dôvod, aby vyslovili kontrolórovi nedôveru. “Urobil len to, na čom sme sa na mestskej rade dohodli,“ pripomenul Végh zasadnutie rady, po ktorom sa kontrolór začal zaoberať legalizáciou výpožičky stavebných strojov pre Technické služby mesta zo súkromnej firmy, ktorej spoločníkom je aj primátor.

Postup hlavného kontrolóra však vyvolal nespokojnosť primátora Rimavskej Soboty Jozefa Šimka, ktorý stopol výpožičku vlastných stavebných strojov po tom, ako sa ňou začal zaoberať hlavný kontrolór. Ten trval na uzatvorení zmluvy medzi samosprávou a súkromnou firmou, ako kontrolór tvrdil, medzi firmou a Technickými službami mesta vznikol obchodný styk, zmluva o ňom však neexistuje. Tá je podľa Valuša nutná aj v prípade, ak boli mechanizmy poskytnuté bezodplatne. Primátor vtedy opakovane vyhlásil, že "s takýmto človekom nevie, nechce a nebude spolupracovať.”

Výpožičkou strojov sa zaoberala aj zastupiteľstvom zriadená Komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, ktorá 28. júla dospela k záveru, že k porušeniu ústavného zákona nedošlo. Podľa predsedu komisie Tomáša Slivu však ostáva otázne porušenie iných zákonov.

.

Doplnené o 18:30 hod.
Mestskí poslanci dnes nevzali na vedomie písomné vzdanie sa Jána Valuša z funkcie hlavného kontrolóra mesta. V rozprave sa však nevyjadril nikto z poslancov. V hlasovaní bol proti poslanec Hlinka, za hlasoval Rigó a Baláž. Ďalší pätnásti poslanci sa hlasovania zdržali.

Primátor Jozef Šimko odstúpenie hlavného kontrolóra vníma ako jeho osobné rozhodnutie.  "Rešpektujem ho a mám pocit, že dobre urobil," vyhlásil Šimko na margo odstúpenia hlavného kontrolóra Jána Valuša z funkcie. Ako Šimko vyhlásil, on chybu neurobil. „Ja som robil v prospech ľudí, občanov Rimavskej Soboty,“ povedal pre Rimava.sk primátor, ktorý zároveň pripustil, že hlavný kontrolór z funkcie odstúpil aj kvôli sporom súvisiacim so zmluvou o zapožičaní strojov.

"Nájdeme také riešenie, aby sa mi do toho nemohol pustiť ani ústavný súd, ani štatút mesta Rimavskej Soboty ani hlavný kontrolór ani ďalšie orgány činné v trestnom konaní,“ tvrdí primátor, ktorý plánuje v blízkej budúcnosti znovunaštartovanie strojov. „Pri takom vysokom úverovom zaťažení mesta si nemôžem dovoliť vypísať výberové konanie a objednať na zákazku nejakého dodávateľa, ktorý by si účtoval milióny,“ zdôraznil.  Ako Šimko podotkol, dal sľuby a tie sľuby musí dodržať. „A bez tých strojov to urobiť neviem,“ hovorí primátor, ktorý pred médiami vyhlásil, že robí pre občanov a zmluvy ho nezaujímajú.

.

Zdroj: Rimava.sk/FOTO: Imrich Kopec

.

Súvisiace články
Primátor stopol výpožičku vlastných stavebných strojov. Poslancov jeho postup prekvapil
VIDEO: Primátor chce svojpomocne opraviť amfiteáter za menej ako 24 tis. eur, ak sa mu to nepodarí, odstúpi z funkcie
DOPLNENÉ: Hlavný kontrolór trvá na uzavretí zmluvy o prenájme stavebných strojov. Šimko si chybu uvedomuje


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross