No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Kontrolór ostal bez asistentky. Podľa poslancov sa primátor snaží útvar znefunkčniť

Hlavný kontrolór Rimavskej Soboty Ladislav Šťavina ostal na svoju prácu sám, asistentka, ktorá mu pomáhala pri výkone kontrol, bola v rámci mestského úradu preložená na oddelenie životného prostredia. Na rokovaní poslancov to včera potvrdil samotný kontrolór, ktorý stiahol z programu pripravený plán kontrolnej činnosti. Podľa jeho slov za týchto okolností nie je fyzicky možné, aby ho stihol splniť jeden človek. Poslanci sa vyjadrili, že primátor sa zrejme snaží znefunkčniť útvar hlavného kontrolóra. Objavili sa názory, že je to zo strachu pred objektívnymi kontrolami alebo z pomsty za kontrolórov plat. Klub SMER-SD od primátora žiadal, aby svoje rozhodnutie prehodnotil. Ten napokon prisľúbil, že pomoc ku kontrolórovi budú hľadať prostredníctvom úradu práce.

Ako pred poslancami Šťavina vysvetlil, na jeho útvare došlo k personálnej zmene, ktorej nerozumie. Pracovníčka, ktorá mu doteraz pomáhala, pripravovala podklady ku kontrolám, prijímala sťažnosti a petície či vykonávala menšie kontroly, by mala podľa neho po novom merať čistotu vzduchu. Kontrolór uviedol,  že je fyzicky nemožné, aby kontrolnú činnosť s rovnakou razanciou a efektivitou zvládol jeden človek.

Poslanci apelovali na primátora, aby vrátil personálne obsadenie do pôvodného stavu. Poslanec Dušan Hlinka si zmeny vysvetľuje tak, že sa primátor všemožne snaží o znefunkčnenie útvaru hlavného kontrolóra. „Mám za to,   že máte strach z objektívnych a nezáväzných kontrol,“ uviedol poslanec .  Navrhol prijať uznesenie, podľa ktorého by primátor mal uviesť veci do pôvodného stavu. Šéf klubu Ján Végh uviedol, že to bol nepriateľský, cielený ťah, odobrať kontrolórovi stoličku spod zadku. Poslanec Ivan Hazucha spomenul, akoby to bol nejaký trest či pomsta za schválené odmeny k platu hlavného kontrolóra.

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=R-N9KLSbaI0" width="600" height="388"]

Primátor Jozef Šimko poslancovi Hlinkovi odpovedal, že si takéto správanie voči svojej osobe vyprosí. Upozornil ho, že s ním nepásol husi, ani mu nevypadol z nosa. „Ja vás naposledy vyzývam, kroťte sa,“ povedal. Podľa Šimka je organizačná štruktúra úradu v jeho kompetencii.„Do toho mi nikto nebude zasahovať,“ dodal.  Poslancov ubezpečil, že strach z kontrol nemá. Poznamenal, že pred ním na „týchto stoličkách sedeli zločinci“. Uviedol tiež, že kontrolór je schopný a svoju prácu zvládne aj sám. To, že poslanci vlani na jeseň odsúhlasili kontrolórovi mesačné odmeny, označil za politické rozhodnutie, pričom spomenul, že viceprimátor nedostal nič v čase zastupovania. Zároveň podotkol, že pracovníčka z útvaru hlavného kontrolóra za ním prišla a sama požiadala o preradenie, pretože mala málo práce. Podľa hlavného kontrolóra však k takémuto rozhovoru malo dôjsť v čase, keď jeho predchodca Ján Valuš čerpal niekoľkomesačnú dovolenku, pred tým, než vo svojej funkcii skončil.

Napokon sa poslanci, primátor aj kontrolór dohodli, že ďalšiu osobu na útvar hlavného kontrolóra budú hľadať cez úrad práce. Odzneli však obavy, aby nešlo o človeka s neprimeraným vzdelaním. Primátor prisľúbil, že asistentku či asistenta si môže kontrolór vybrať sám.

Zdroj: Rimava.sk

Doplnené 28. januára o 15:55 hod.
Ako pre Rimava.sk uviedol bývalý hlavný kontrolór Ján Valuš, dovolenku nečerpal niekoľko mesiacov ako uviedol terajší jeho nástupca Ladislav Šťavina, ale iba dva týždne. Zvyšnú dobu prebiehalo výberové konanie a voľba nového kontrolóra.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross