No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HNÚŠŤA: Chátrajúcu Petrivaldského vilu mesto predáva

Petrivaldského vilaHnúšťanská samospráva chce chátrajúcu Petrivaldského vilu predať. Oznámenie zverejnilo mesto   na svojej internetovej stránke, po tom, ako zámer schválili aj poslanci mestského zastupiteľstva na júnovom rokovaní. Kultúrnu pamiatku na Hlavnej ulici mesto predá záujemcovi, ktorý za ňu ponúkne najvyššiu sumu, minimálne však žiada 14 103 eur. To, či sa nájde potenciálny kupec,  bude známe po 20. auguste, dokedy môžu uchádzači o budovu doručiť na radnicu svoje cenové ponuky.

Ako samospráva uvádza, dvojpodlažná budova bola postavená v roku 1910 v secesnom štýle. Pôvodná budova je prepojená cez dvere a chodbu so sociálnym zariadením a dvomi miestnosťami, kde bola predčasnom predajňa. Samotná budova je po čiastočnej rekonštrukcii vnútorných priestorov v prístavbe, ale pôvodná budova je vo veľmi zlom technickom stave. Objekt bol v roku 1998 ministerstvom kultúry vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Osudom Petrivaldského vily sa poslanci zaoberali už niekoľkokrát. Ako Rimava.sk v závere minulého roka informovala, o historickú budovu prejavila záujem aj rimavskosobotská spoločnosť, avizovala, že by v nej chcela zriadiť zábavné centrum. Vo februári mesto vyhlásilo majetok za prebytočný a keďže ide o kultúrnu pamiatku, muselo ju najprv ponúknuť na predaj štátu. V marci dostalo mesto list z ministerstva kultúry s odmietavým stanoviskom. Neskôr sa objavili aj záujemcovia o prenájom budovy, jeden z nich ale následne od svojho zámeru upustil.  V júni poslanci v hlasovaní schválili zámer mesta predať budovu priamym predajom.

Samospráva pravidelne žiadala na opravu budovy financie z eurofondov, schválené peniaze však stačili len na čiastkové opravy. Pred dvomi rokmi dostalo mesto z grantu tridsať tisíc eur na rekonštrukciu strechy, projekt na celkovú obnovu vily pritom počítal so sumou viac ako 320 tisíc eur. Vilu postavil v roku 1830 podnikateľ Petrivald, ktorý v jej zadnom trakte zriadil sódovkáreň. Netypický dom navrhli stavitelia z Rožňavy, dominuje mu malá vežička a červený tehlový obklad.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross