No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HNÚŠŤA: Petrivaldského vilu vyhlásili za prebytočný majetok, ponúknu ju štátu

7. marca 2014 |  | 

Petrivaldského vilaPoslanci hnúšťanského mestského zastupiteľstva súhlasili s tým, aby sa chátrajúca Petrivaldského vila stala prebytočným majetkom mesta. Väčšina z nich sa na tom zhodla na svojom februárovom rokovaní. Podľa uznesenia je dôvodom vytvorenie podmienok funkčného využívania nehnuteľnosti. Poslanci svojim hlasovaním zároveň poverili mestský úrad, aby kultúrnu pamiatku v zmysle zákona ponúkol na kúpu štátu. Ak neprejaví záujem, až potom ju môže mesto vo verejnej súťaži ponúknuť iným záujemcom.

Už na januárovom rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci predbežne súhlasili s odpredajom historickej budovy. Objavil sa dokonca aj záujemca, súkromná spoločnosť z Rimavskej Soboty. Pred poslancami prezentovala zámer, podľa ktorého by sa vila mohla zmeniť na zábavné centrum s automatmi, šípkami a neskôr aj s bowlingovou dráhou.

Prednostka mestského úradu Oľga Maciaková vtedy informovala, že samospráva sa dlhé roky snaží o záchranu kultúrnej pamiatky, pravidelne žiadala aj financie z eurofondov. Petrivaldského vila pritom z roka na rok chátra. „Dostali sme len minimum z toho, čo by sme potrebovali, poslanci preto usúdili, že je aj takáto cesta, odpredať budovu,“ uviedla Maciaková. Ako Rimava.sk informovala, predvlani dostala samospráva z grantu tridsať tisíc eur na opravu strechy, na celkovú rekonštrukciu vily pritom žiadala viac ako 320 tis. eur.

Samospráva v uplynulých rokoch chcela v budove zriadiť turisticko-informačné centrum aj pamätnú izbu rodáka Jána Francisciho, vzdelávacie študovne a priestor pre prácu miestnych občianskych združení a mikroregiónu. Vilu, ktorá je na zozname národných kultúrnych pamiatok, postavil v roku 1830 podnikateľ Petrivald, ktorý v jej zadnom trakte zriadil sódovkáreň. Netypický dom navrhli stavitelia z Rožňavy, dominuje mu malá vežička a červený tehlový obklad.

Súvisiace články
HNÚŠŤA: O historickú Petrivaldského vilu má záujem rimavskosobotská firma
HNÚŠŤA: V Petrivaldského vile by mohla vzniknúť herňa

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross