No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HNÚŠŤA: V Mútniku vznikne unikát, muzeálna expozícia v stále prevádzkovanej bani (FOTO)

V tejto odbočke bane Mútnik by mala vzniknúť hlbinná expozícia baníckeho múzea

HNÚŠŤA – Expozícia v stále využívanom banskom komplexe v Mútniku sa má stať jedným z lákadiel baníckeho múzea, ktoré postupne vzniká v tejto časti Hnúšte. Na jej vytvorení spolupracuje mesto Hnúšťa, občianske združenie Horná Rimava a Gemerská nerudná spoločnosť (GENES), ktorá areál prevádzkuje.

Určite chceme vytvoriť takéto banícke múzeum, lebo región Hnúšte si to zaslúži. Baníckych múzeí je však veľa, preto sme sa dohodli so spoločnosťou GENES na vytvorení expozície priamo v bani. Naozaj nám veľmi vychádzajú v ústrety a bez nich by tento projekt nebolo možné zrealizovať,“ uviedol pre Rimava.sk primátor Hnúšte Roman Lebeda.

Výsledným produktom bude podľa jeho slov múzeum s vonkajšou a hlbinnou expozíciou. Vonkajšia už postupne vzniká v budove pri banskom areáli a hlbinná bude v nevyužívanej časti bane. „Chceme tam nainštalovať rôzne banské mechanizmy, nakladače či zbíjačky. Je to bezpečný priestor a vieme tam zobrať napríklad aj deti nad 15 rokov,“ ozrejmil primátor.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa riaditeľa spoločnosti GENES Miroslava Mrnku sa rozhodli na projekte spolupracovať napriek tomu, že im to prinieslo určité komplikácie. „Je to totiž stále činná baňa a preto istý čas trvalo, kým sme všetko vybavili na banskom úrade. Nevedeli sme, aký systém zvoliť, pretože podobné múzeá sú v historických a už odstavených baniach, ale v tejto sa stále ťaží,“ vysvetlil.

Zriadenie expozície však ťažobnú činnosť neobmedzí, keďže exponáty budú len v úvodnej časti bane, kde už ťažba skončila. „Je to zhruba 300 až metrov od vstupu do bane. Máme tam jednu chodbu, v ktorej chceme expozíciu zriadiť,“ zakončil riaditeľ.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross