No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Hnúšti sa rozmáha "odpadová turistika"

V Hnúšti, na severe Rimavskosobotského okresu, sa v posledných mesiacoch rozmohol problém nedovoleného vyberania odpadkov z kontajnerov či znečisťovanie ich okolia. Ako pre Rimava.sk uviedol náčelník mestskej polície Milan Migaľa, ide o recidívu tak jednotlivcov, ako aj celých rodín nielen z Hnúšte ale aj Klenovca či Rimavskej Bane, čo považuje už za "odpadovú turistiku". Sankcionovaní sú pritom mestskou políciou, podľa Migaľu aj dva až trikrát do mesiaca. Niektoré rodiny jednorázovo prídu aj o viac ako 30 eur. "Neviem si to vysvetliť. Oni zaplatia ako za nákup," konštatuje Migaľa. Za posledný mesiac mestská polícia eviduje približne 30 prípadov, čo je najviac v roku.

K takzvanej "nákupnej horúčke" dochádza podľa Migaľu najčastejšie cez víkendy. Najviac na Klokočovej ulici, kde je až 12 stanovíšť kontajnerov s tuhým komunálnym odpadom, ale aj na Nábreží Rimavy a Ulici 1. Mája. Ako Migaľa poznamenal, občania sa dopúšťajú priestupku proti verejnému poriadku a porušujú aj nariadenie mesta týkajúce sa nakladania s odpadom. V prípade, ak aj znečistia okolie, porušujú ďalšie VZN o životnom prostredí. Podľa náčelníka sankcie už neplnia funkciu prevýchovy a samospráva má zbytočné náklady na čistenie. "Ak to bude pokračovať, budeme sa tým musieť vážne zaoberať," hovorí Migaľa, podľa ktorého by pomohlo ohradenie kontajnerov, to však v meste zatiaľ nemajú.

V Rimavskej Sobote majú s ohradami dobré skúsenosti. "Tam, kde to bolo osadené, sa to osvedčilo, nebol problém ani s kľúčovým režimom," povedal pre Rimava.sk Ján Bozó z oddelenia životného prostredia na mestskom úrade v Rimavskej Sobote, kde sú v niektorých lokalitách osadené ohrady už niekoľko rokov. Podľa Bozóa ich je aktuálne päť, najnovšia pribudla na Hatvaniho ulici.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross