No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HNÚŠTA: Poslanci sa zišli kvôli strate v technických službách

mestský úrad v HnúštiČo so stratou v technických službách z predchádzajúcich rokov, to bol hlavný bod programu minulotýždňového zasadnutia hnúšťanských mestských poslancov. Práve pre zlé hospodárske výsledky vlani odvolali riaditeľa príspevkovej organizácie, jeho nástupca Igor Baboľ zaviedol niekoľko opatrení. Straty z minulosti však stále nie sú vykryté.

Ako pre Rimava.sk potvrdila prednostka mestského úradu v Hnúšti Oľga Maciaková, na rokovaní v stredu, 7. mája, hovorili poslanci najmä o hospodárení technických služieb za rok 2013. Riaditeľ informoval o prijatých opatreniach, ktoré zaviedli po jeho nástupe do funkcie v máji minulého roka. Ako na rokovaní uviedol, znížili nákupy materiálu minimálne o desať tisíc eur, zredukovali náklady na pohonné hmoty najmenej o 4 600 eur, zaviedli dennú a mesačnú kontrolu spotreby, z technických služieb odišli dôchodcovia. Okrem toho šetrili na energiách, presťahovali predajňu pohrebných služieb do svojho areálu, vyradili staré vozidlá, zaviedli kamerový systém na skládke a preradili tak dvoch pracovníkov. Na základe prijatých opatrení bola podľa jeho slov sumárna strata znížená na 16 tisíc eur s tým, že približne 10 tisíc eur predstavuje odpis pohľadávok. Vysvetlil však, že ani napriek tomu sa v roku 2013 nepodarilo úplne konsolidovať organizáciu, najmä kvôli kumulovanej strate z predchádzajúcich rokov vo výške 124 tis. eur. Len v roku 2012 podľa riaditeľa  predstavovala strata takmer 67 tisíc eur. Ako Baboľ pre Rimava.sk ďalej uviedol, v konsolidačnom pláne pokračujú a za prvý štvrťrok technické služby nie sú v strate.

Viacerí poslanci ocenili prácu nového riaditeľa, ako zhodnotila poslankyňa Hilda Ginisová, robí, čo môže, po jeho nástupe sa veci pohli. Problémom je podľa jej slov strata z minulých období. Poslankyňa Danka Kiráľová, predsedníčka finančnej komisie, však predniesla návrh, aby bol na technických službách vykonaný mimoriadny audit. Poukázala na chyby v účtovníctve a skonštatovala, že dodnes nemá od riaditeľa správnu tabuľku. Podľa jej slov príspevková organizácia nemá hospodáriť so stratou a zriaďovateľ nie je povinný dofinancovať stratu za minulé roky. Riaditeľ technických služieb však uviedol, že nevie, o čo poslankyni ide. Argumentoval, že jej predložil všetky doklady, ktoré žiadala. Neskôr ju na rokovaní vyzval, aby odstúpila z poslaneckej funkcie, keďže robí účtovníctvo v Mestskej investičnej spoločnosti, čo Baboľ považuje za stret záujmov. Poslanec Roman Lebeda sa postavil na stranu nového riaditeľa a uviedol, že podľa neho mu treba dať priestor, aby si svoju prácu robil naďalej a "nehádzať mu polená pod nohy".

Poslanci sa napokon zhodli na tom, že k problému sa ešte vrátia. Ako skonštatoval aj primátor Hnúšte Michal Bagačka, samospráva sa zariadi podľa výsledkov hospodárenia technických služieb za prvý polrok.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross