No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hnúšťa šetrí na mimoriadnych odmenách poslancov - viceprimátor hovorí o hrubom populizme

4. marca 2011 |  | |

Viceprimátor a nezávislý poslanec Martin Pliešovský šetrenie na odmenách poslancov vníma ako hrubý populizmus.

Mesto Hnúšťa v okrese Rimavská Sobota bude v tomto roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške 6 414 127 eur. Nakoľko výdavky v návrhu rozpočtu presahovali príjmy, šetrenie sa dotkne zamestnancov úradu, odmien poslancov mestského zastupiteľstva či kultúry. Ako Rimava.sk ďalej informovala prednostka mestského úradu Anna Tóbiková, šetrenie sa dotkne viacerých položiek v programovom rozpočte ako napríklad propagácia a prezentácia, právne služby, správa a údržba majetku mesta a zhodnotenie majetku mesta. "Krátené boli aj príspevky príspevkovým organizáciám mesta, ale aj odmeny poslancov, zamestnancov mesta a podobne," uviedla Tóbiková. Ako dodala, samospráva musela týmito opatreniami zabezpečiť vyrovnaný rozpočet. Na odmenách poslancov sa tak podľa Tóbikovej ušetrí viac ako 12 tis. eur.

Nezávislý poslanec Martin Pliešovský takéto šetrenie na odmenách poslancov vníma ako hrubý populizmus. Ako pre Rimava.sk uviedol, poslanci sa vzdali len mimoriadnych, polročných odmien a za sedenia v komisiách, na mestskom zastupiteľstve, rade sa odmeny berú naďalej. "Ak sa mám vzdať, tak po rokovaní všetkých poslancov by sme mali mať nulu. Ale aby potom ešte siahli aj na odmeny príspevkových organizácií mesta a to najmä na kultúru, ktorá si nikdy na seba nebude zarábať. Je to hrubý populizmus, ktorý dnes tu v Hnúšti funguje vďaka strane Smer," uviedol pre Rimava.sk Pliešovský. Ako poznamenal, k zmenám v rozpočte došlo deň pred rokovaním a o návrhu šetrení boli informovaní až tesne pred zastupiteľstvom. "To bolo pre mňa kruté, nečakané, pretože nebolo rokovanie všetkých poslancov, len určitej skupiny. Nemohol som hlasovať za to, o čom som nebol dopredu oboznámený, o čom sme nerokovali, nehovorili," uzavrel Pliešovský.

Podľa slov poslankyne Evy Fabovej sa zmeny robili, lebo nebola pokrytá výdavková časť rozpočtu. "Preto sa v úsporných opatreniach siahalo viacmenej na odmeny, ale ani to sa nezoškrtalo na nulu," uviedla Eva Fabová a dodala, že v prípade lepšieho vývoja financií od štátu sa môže rozpočet upraviť. "Aby bola spokojnosť, pretože viem, že dotknuté strany sa nevyjadrovali spokojne," povedala pre Rimava.sk Fabová, podľa ktorej v momentálnej finančnej situácii iné východisko nebolo. "Každému sa krátilo rovnomerne," doplnila.

Medzi investičné zámery mesta podľa prednostky Tóbikovej patrí rekonštrukcia stravovacej jednotky v priemyselnom parku, príprava rozšírenia cintorína, nákup auta na odvoz odpadu, revitalizácia centrálnej mestskej zóny či dokončenie rekonštrukcie knižnice.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross