No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HNÚŠŤA: Zemiakový festival zaujal 1. mája nad očakávania

Centrum Hnúšte zaplnili obyvatelia na 1. mája viac ako po minulé roky. Premiéra zemiakového pouličného festivalu, Krompeľfest, tak podľa organizátorov dopadol nad očakávania a zrejme nebude posledný. Pri tradičných zemiakových špecialitách sa na námestí stretli stovky rodín, priateľov a známych. Kuchárske tímy z Hnúšte, Rimavského Brezova, Rimavskej Bane a Stiežoviec pripravili na ochutnávku rôzne dobroty zo zemiakov podľa receptov starých mám. Nechýbali medzi nimi halušky, šúľance, pirohy, zemiakové placky, krompľaníky alebo lokše či Striežovské guľky. „Pre tento termín sme sa rozhodli už dávno. Bol to sviatok, voľný deň uprostred týždňa, sviatok práce ale aj vstupu SR do Európskej únie a tak osláviť to niečím národným nám pripadalo vhodné," prezradila pre Rimava.sk organizátorka Krompeľfestu a riaditeľka Centra voľného času Jana Paučová.

Zaujímavosťou, ktorá sa stretla s pozitívnou odozvou, bola podľa dobrovoľníkov výzva priniesť si vlastnú vidličku alebo lyžičku. Podľa dobrovoľníčky Miroslavy Vargovej cieľom bolo znížiť množstvo odpadu, ktorý pri podobných podujatiach vzniká. „Zareagovala na ňu približne polovica účastníkov. Okrem toho prvých 700 účastníkov získalo recyklovateľný tanier či misku pre opakované použitie," dodala. Nad všetky očakávania vysoká účasť spôsobila to, že sa ekologický riad a zemiakové dobroty neušli všetkým, čo sa ale organizátori chystajú do budúcna napraviť.

Súčasťou podujatia boli aj rôzne sprievodné aktivity ako tvorivé dielne pre deti, v ktorých si mohli napríklad vyrobiť varešku alebo naučiť sa šúľať šúľance. Nechýbala ani ľudová hudba, malí tanečníci z Detského folklórneho súboru Zrkadielko.

Podujatie organizovali dobrovoľníčky z Centra voľného času v Hnúšti a miestnej Strednej odbornej školy spojením svojich malých projektových zámerov v rámci vzdelávania Projekt je zmena! Akcia sa konala pod záštitou mesta Hnúšťa a MAS Malohont, za pomoci organizácie Iuventa a s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Štefan Németh


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross