No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Horskú záchrannú službu kontaktovali unavení turisti spod Veporských vrchov

Náročné podmienky v horách preverili včera večer dvoch turistov aj v okrese Rimavská Sobota. Cestou vo Veporských vrchoch stratili istotu, že sa v hlbokom snehu do cieľa dostanú a kontaktovali Horskú záchrannú službu na známom čísle 112. Tí situáciu nepodcenili, a keď sa turistom nevedeli opakovane dovolať, tak za nimi vyrazili spod Nízkych Tatier. Ako ďalej uvádzajú na sociálnej sieti, kontaktovali ich v podvečerných hodinách.

Článok pokračuje pod reklamouCieľom turistov bola Útulňa pod Vartou, kde postupovali po červeno značenom TZCH od sedla Machniarka. "Turisti sa pohybovali v hlbokom snehu a jeden z nich bol už značne vyčerpaný. Počas tiesňového volania so záchranármi z Oblastného strediska Nízke Tatry sa turisti rozhodli, že sa ešte pomaly pokúsia k chate pokračovať samostatne," uvádzajú s tým, že neskôr v telefóne uviedli, že ďalej sú podmienky lepšie, pomoc nepotrebujú a ozvú sa z útulne, ktorá už podľa ich slov bola blízko.

"Keď sa im však opakovane nedalo dovolať a turisti sa ani po viac ako dvoch hodinách neozvali, záchranári za nimi odišli do terénu. Následne sa prostredníctvom tiesňovej linky 112 opäť ozvali turisti, ktorí HZS informovali, že prišli do útulne. V tom čase však už boli blízko pri útulni aj horskí záchranári," konštatuje Horská záchranná služba. Na mieste zistili, že oznamovateľ mobilný telefón, z ktorého volal, stratil, a z druhého mobilu nebolo možné skôr zatelefonovať kvôli zlému signálu. Jeden z dvojice mužov bol podľa ich zistení mierne podchladený. "Ale v útulni sa už zohrieval a oddychoval. Dvojica turistov napokon na vlastnú žiadosť ostala nocovať v útulni a záchranári HZS sa vrátili na základňu, kde bola o polnoci akcia ukončená," uzavreli.

Zdroj: Rimava.sk, HZS


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross