No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hovorca kraja píše hovorcovi ministerstva. Žiada vysvetlenie k projektom škôl

urad-bbskHovorca Banskobystrického samosprávneho kraja Miroslav Belička adresoval ministerstvu školstva otvorený list. Hovorcu rezortu alebo samotného ministra v ňom žiada o vyjadrenie k projektom modernizácie škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Belička spomína, že podľa jeho zistení a po konzultáciách s príslušnými odbormi úradu sa možno domnievať, že väčšina  z 22 projektov operačného programu Vzdelávanie bola zrejme schválená neoprávnene.

"Na päťpercentné spolufinancovanie týchto projektov boli použité výdavkové alebo príjmové účty rozpočtových organizácií bez súhlasu Zastupiteľstva BBSK, pričom v čase funkčného obdobia bývalého predsedu BBSK za SMER Vladimíra Maňku boli na splnenie podmienok spolufinancovania týchto projektov vykázané rozpočtové prostriedky, ktoré neboli viazané na tento účel," vysvetľuje Belička v liste a dodáva, že by tak v prípade realizácie plnenia mohlo dôjsť k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy.

"Žiadame preto o vyjadrenie, prečo ministerstvo školstva schválilo tieto europrojekty v rozpore s účelovým určením prostriedkov rozpočtových organizácií BBSK a zároveň upozorňujeme, že v prípade realizácie týchto projektov za súčasného uskutočnenia spolufinancovania projektov prostriedkami, ktoré neboli účelovo viazané na tento účel,  by mohlo dôjsť k porušeniu finančnej disciplíny," uvádza hovorca BBSK. Od ministerstva očakávajú zaujatie stanoviska, keďže ide o hodnotu väčšiu ako 5 miliónov eur. Zároveň  chcú vedieť, či k rovnakým pochybeniam došlo aj v ďalších siedmich samosprávnych krajoch. "A či tieto pochybenia boli rovnako ako v prípade BBSK akceptované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR," uzavrel Belička v liste.

V závere minulého týždňa bola medializovaná informácia, podľa ktorej sú projekty stredných škôl v pôsobnosti BBSK ohrozené. Nové vedenie župy malo školám oznámiť, že z dôvodu nedostatku financií im neposkytne prostriedky na päťpercentné spolufinancovanie projektov. Ministerstvo školstva označilo rozhodnutie vedenia BBSK za neuvážené a poškodzujúce 22 škôl, z ktorých 14 môže čerpať prostriedky z eurofondov prvýkrát. Podľa BBSK to však nie je pravda. Hovorca kraja uviedol, že viac ako polovica škôl si dokázala zabezpečiť spolufinancovanie z vlastných príjmov školy, sponzoringu, darov a grantov.

Správa bude doplnená.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross