Kauza neoznačeného konského mäsa v potravinách sa dotkla aj Rimavskosobotského a Revúckeho okresu. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol riaditeľ rimavskosobotského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Dušan Béreš, v kolektívnych zariadeniach školského stravovania sa problém nevyskytol, v zariadeniach spoločného stravovania dostupného pre všetkých zaznamenali tri prípady, dva v okrese Rimavská Sobota a jeden v Revúcej. „Fyzicky boli nájdené iba v jednej prevádzke a to v Revúcej,“ priblížila pre Rimava.sk vedúca oddelenia hygieny výživy RÚVZ Henrieta Krkošková. Ako dodala, tovar bol vrátený spoločnosti Bidvest, ktorá ho sťahuje z obehu. V prípade hamburgerov, boli podľa distribučného zoznamu dodané aj do okresu Rimavská Sobota. Nakoľko boli skonzumované, pri kontrole ich hygienici už nenašli.
RÚVZ zatiaľ vykonal v uplynulých dňoch viac ako 20 kontrol. Podľa Krkoškovej v 13 školských zariadeniach a v 9 verejných stravovaniach. Ako doplnila, kontroly vykonávajú naďalej.
Kontrolu na Slovensku nariadil hlavný hygienik v zariadeniach spoločného stravovania kvôli kauze s neoznačeným konským mäsom. V súlade s platnou legislatívou EÚ je porušením zákona, ak sa mäsový výrobok označuje iba za hovädzí, no obsahuje aj iný druh mäsa. Porušením zákonov EÚ o označovaní tovarov je aj skutočnosť, ak sa konské mäso neoznačí na obale ako konské.
Škandál s konským mäsom, ktorý sa dotýka stále väčšieho počtu krajín EÚ, prepukol v polovici januára v Británii a Írsku, keď potravinová inšpekcia objavila konskú DNA v mrazených hovädzích hamburgeroch. Viaceré veľké spoločnosti ako Tesco alebo Burger King v reakcii prestali odoberať mäso od írskych dodávateľov. Konské mäso sa začiatkom týždňa objavilo aj v mäsových guľkách v českej predajni nábytkárskej siete IKEA, do predaja sa však nedostalo, a to ani na Slovensku. IKEA na Slovensku však pre istotu poslala vzorky všetkých mäsových výrobkov na analýzu nezávislému laboratóriu.
Zdroj: Rimava.sk/SITA