No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hygienici v súvislosti s kauzou „brazílske mäso“ kontrolujú prevádzky, neobišli ani R. Sobotu

Hygienici v rámci Banskobystrického kraja kontrolujú v súvislosti s podvodom mäsa z Brazílie prevádzky a zariadenia spoločného stravovania. Neobišli ani prevádzky v Rimavskej Sobote a Revúcej, pričom celkovo vykonali 125 mimoriadnych kontrol. Z toho množstva kontrol bolo zistených takmer 950 kilogramov mäsa pôvodom z Brazílie, išlo o mrazené kuracie prsia solené a mrazené kuracie pečienky. Rimava.sk o tom informovala Henrieta Krkošková, vedúca oddelenia hygieny výživy RÚVZ so sídlom v Rimavskej Sobote.

Podľa jej slov však vo všetkých kontrolovaných zariadeniach spoločného stravovania, v ktorých
bol zaznamenaný výskyt mäsa, mäsových prípravkov a vnútorností pôvodom z Brazílie, boli kontrolnému orgánu predložené doklady o ich vysledovateľnosti. Ako ďalej doplnila, toto mäso ako aj mäsové výrobky boli teda do zariadení dodané výlučne slovenskými dodávateľmi.

„V prevádzkach zariadení spoločného stravovania v našej územnej pôsobnosti nebol ani v jednom zariadení zaznamenaný výskyt mäsa, mäsových prípravkov alebo vnútorností zo 4 prevádzkarní v Brazílii, ktoré sú podozrivé z podvodu s mäsom,“ avizuje Krkošková. Ako dodala v niektorých prevádzkach zariadení spoločného stravovania sú však mäsové prípravky a vnútornosti pozastavené do doby ukončenia laboratórnych analýz a preukázania ich zdravotnej bezpečnosti.

Ak sa laboratórnou analýzou zistí mäso, ktoré nie je zdravotne bezpečné, podľa vedúcej hygieny výživy zamestnanci RÚVZ uložia prevádzkovateľovi zariadenia spoločného stravovania opatrenia s termínmi na ich vykonanie.

Hoci v okrese Rimavská Sobota a Revúca hygienici nezistili podvodné mäso z Brazílie, podľa hovorkyne RÚVZ v Banskej Bystrici Márii Tolnayovej odborníci verejného zdravotníctva upozorňujú na dodržiavanie hygienických všeobecne platných zásad pri príprave pokrmov (aj v domácnostiach) zo surovín rôzneho druhu a pôvodu, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia zhrnula do 10-tich zlatých pravidiel.

Desatoro „zlatých pravidiel“ SZO k ochrane pred črevnými nákazami:

1. Výber zdravotne bezchybných potravín. Pri nákupe uprednostňovať tepelne spracované potraviny, napr. pasterizované mlieko pred surovým. Potraviny konzumované v surovom stave dokonale umyť.

2. Dokonalé preváranie potravín. Dôkladné varenie usmrcuje mikroorganizmy, podmienkou však je dosiahnutie teploty minimálne 70°C počas 20 minút vo všetkých častiach spracovávanej potraviny (napr. hydina pri kosti).

3. Konzumácia bezprostredne po uvarení. Pokiaľ sú uvarené pokrmy ponechané pri teplote miestnosti, mikroorganizmy, ktoré proces varenia prežili, sa začnú množiť, prípadne produkovať toxín. Čím dlhší je interval medzi tepelným spracovaním a konzumáciou, tým je riziko väčšie.

4. Správne skladovanie potravín. Ak má byť strava pripravená v časovom predstihu, je nutné ju uchovávať buď v teplom stave (okolo 60°C) alebo v chlade (pod 10°C). Chybou je uloženie väčšieho množstva potravín, ktoré sú ešte teplé do chladničky. Stred potravín môže zostať dlho nad 10°C a mikroorganizmy sa pomnožia.

5. Dôkladné zohrievanie potravín. Uvarené potraviny je potrebné zohrievať opäť pri teplote minimálne 70°C.

6. Zabrániť skríženej kontaminácii surových a už uvarených potravín. Bezpečne uvarené potraviny sa môžu sekundárne kontaminovať surovými, a to priamo dotykom alebo nepriamo, použitím toho istého noža, dosky na krájanie a podobne.

7. Umývanie rúk je nutné pred zahájením prípravy potravín, pri prerušení práce, po opracovaní surových potravín a samozrejme po použití toalety alebo prebaľovaní dieťaťa. Hnisavé ložiská na rukách musia byť vždy zakryté. Ruky môžu byť kontaminované i po dotyku domácich zvierat.

8. Čistota kuchynského zariadenia. Potraviny môžu byť kontaminované mikroorganizmami z pracovných plôch a kuchynských pomôcok. Prevenciou je udržiavať celé zariadenie v dokonalej čistote.
9. Ochrana potravín pred hmyzom, hlodavcami a inými zvieratami, ktoré môžu tiež prenášať patogénne mikroorganizmy.

10. Používanie na prípravu potravy výhradne pitnej vody. Pokiaľ sú o kvalite vody určenej na prípravu stravy pochybnosti, je nutné ju prevariť.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross