No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jarnému upratovaniu sa možno nevyhnú ani poslanci i vedenie mesta

mestske-zastupitelstvo-november-2015Uplynulé mestské zastupiteľstvo rozprúdilo pomerne zaujímavú debatu o neporiadku v uliciach Rimavskej Soboty. Túto tému otvoril v rámci interpelácií poslanec Július Sojka, zástupcom občanov ukázal aj pár fotografií, ktoré zachytávajú nečistotu a bordel na Sídlisku Západ. „Nie je možné efektívnejšie využitie sily, ktorú má mesto k dispozícii pre verejné práce v súvislosti s čistotou mesta,“ pýtal sa Sojka na rokovaní, podľa ktorého má samospráva dostatok možností a potenciálu v súvislosti s čistotou. „A bolo by niečo z tej pracovnej sily využívať a nie len opierať sa o pracovné nástroje,“ poznamenal a dodal, že bolo by potrebné apelovať na väčší poriadok v meste.

„Bohužiaľ toto svedčí o kultúre národa a občanoch mesta. Bohužiaľ takíto ľudia tu žijú,“ povedal primátor Jozef Šimko, ktorý súhlasí s poslancom Sojkom. Podľa primátora je na aktivačných prácach 440 ľudí. „Nie je to jednoduché udržať ich,“ poznamenal a dodal, že voči zodpovednému za čistotu mesta vyvodí aj postih.

Podľa poslanca Erika Klauberta by sa mal čas nezamestnaných využívať efektívnejšie. „Niektorých ľudí, ktorí sú vedení na úrade práce pozývajú na rôzne školenia či semináre, kde strávia určitý čas a možno by ten čas mali skôr tráviť upratovaním,“ priblížil Klaubert, podľa ktorého by títo ľudia mohli dostávať aj nejakú odplatu. „Ja keby som bol nezamestnaný a mal by som za upratovanie dostať pár eur, tak by som určite išiel upratovať bez hanby,“ avizoval poslanec.

Do približne polhodinovej diskusie sa zapojil aj Tibor Barto, riaditeľ Technických služieb mesta. Ako povedal, stačilo by ráno zatelefonovať na TSM a upozorniť na tieto nedostatky. Podľa jeho slov nie je problém poslať na miesto aktivačných pracovníkov a vyriešiť to behom polhodiny. „Nečakať, kým bude zastupiteľstvo,“ avizoval Barto.

S názorom primátora, že ide o kultúru národa, nesúhlasí poslanec Ivan Hazucha. Podľa neho iné mestá či krajiny nie sú o nič viac kultúrnejšie ako Rimavská Sobota. „Len u nich je takéto niečo riešené postihom. Keď sa prejdem pri bytovke kde bývam, nájdem aj 150 žuvačiek na zemi, skúste toto urobiť v Nemecku niekde na námestí a o 15 metrov vás chytí policajt, lebo vás niekto nahlásil a uvidíte tú pokutu,“ povedal a dodal, že práve nízke pokuty či postihy by mohli byť jedným z problémov neporiadku v meste.

Diskusia sa premietla aj do všeobecnej rozpravy. V rámci nej vstúpila do diskusie aj poslankyňa Eva Bornayová, podľa ktorej je potrebné vyčistiť mesto, keďže sa blíži jar. Podľa poslankyne mesto má pracovníkov na VPP a treba sa zamerať na týchto ľudí, aby vyčistili mesto. „Ja viem, že ho nevyčistia na celý rok, ale nech je aspoň niekoľko týždňov alebo mesiacov čisté,“ uviedla.

Tému „čistoty“ v meste zakončil primátor, ktorý navrhol prijať uznesenie, týkajúce sa jarnej brigády poslancov ako aj vedenia mesta. „Prijmime také uznesenie, že počas prvej jarnej soboty všetci poslanci a vedenie mesta pôjdeme na brigádu do mesta, ja som za,“ povedal Šimko a dodal, že znečistené úseky na Sídlisku Západ, ktoré odfotografoval poslanec Sojka vyčistia práve zástupcovia občanov. K hlasovaniu o tomto uznesení však nedošlo.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Poslanci sa dohodli na ďalšom asfaltovaní, odobrili aj redakčnú radu novín


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross