No active "ca-sidebar-197687" sidebar

JAROSLAV DÓBI: Športový klub Falcon je ako rodina

perex-dobiKategória Kolektívy v ankete Športovec roka patrila rimavskosobotskému klubu Falcon, ktorý obsadil prvú priečku.V rozhovore pre Rimava.sk priblížil, čo pre neho znamená toto ocenenie, aké má s Falconom plány do budúcnosti a čo by z neho chcel vytvoriť.

Vyhrali ste prvé miesto v kategórii Kolektívy, čo to pre Vás znamená?
Poďakovanie za výsledok patrí hlavne Falcoňákom, ktorí bojujú za Falcon celý rok a zbierajú úspechy krok po kroku, ktoré následne umožnia vyhrať takéto vyhodnotenie v rámci dvoch okresov. Pre mňa je to morálna odmena za 100-ky hodín strávených v telocvični (Dojangu) V roku 2016 som 90 percent tréningov odtrénoval s deťmi sám a preto si toto ocenenie ešte viac beriem k srdcu.

Aké boli prvé dojmy keď ste sa to dozvedeli?
Samozrejme ako predseda klubu som sa to dozvedel niekoľko dní pred Slávnostným vyhodnotením a pocity boli neskutočné – také šteklenie v bruchu, hneď som premýšľal nad tým, že musím nejako nenápadne dostať na slávnostný večer čo najviac Falcoňákov, aby si ten úspech užili aj oni – je to predsa spoločná práca. Bolo pre mňa povinnosťou ukázať aj v hľadisku, že Falcon je najlepší kolektív a drží spolu.

Zaväzuje Vás to istým spôsobom k ďalšej práci?
Samozrejme ja osobne patrím k cieľavedomím ľuďom a cieľom Falconu bude obhájiť budúci rok pozíciu najlepšieho kolektívu okresu. Nová éra rozvoja Falconu začala v roku 2013 a už rok na to sme vystrčili rožky, kedy sme sa umiestnili na druhom mieste. Funkciu predsedu klubu som zobral aj z toho dôvodu, aby sme siahli na tie najvyššie priečky. Falcon ešte nepovedal posledné slovo a dlhodobej stratégii chceme dostať klub do pozície, že ak rodič vyberá šport pre svoje dieťa tak ako prvé ho napadne v podvedomí, že je v meste nejaký klub Falcon, a to či si dieťa získame už bude na nás.

Čo Vás motivuje k ďalšej práci?
V takejto práci Vás nemôžu motivovať peniaze, takáto motivácia je cesta do záhuby. Mňa osobne motivuje radosť detí keď dosiahnu svoj prvý úspech, keď spraví prvý poriadny klik či drep, keď začne dieťa cítiť taký rešpekt a uznanie vo svojom hlavne školskom kolektíve, keď sa tešia zo spoločných úspechov klubu, dochádza k objatiam, novým priateľstvám. Nie raz mi tieto situácie vyronia slzu a to je viac ako peniaze. Bojové umenia sú aj cesta, na ktorú sa snažíme deti dostať aby nevkĺzli na zlé chodníčky a raz si mohli povedať, že vďaka tomu a tomu trénerovi som tam kde som.

Ako by ste zhodnotili prácu zverencov v klube?
Falcon dlhé roky prešľapoval na jednom mieste, od toho roku 2013 sme sa posunuli ale ešte to chcelo niečo... Potenciál Taekwonda je široký, ale v dnešnej rýchlej dobe musíte prísť s niečím novým aby ste zaujali prípadne išli ďalej. Takýmto krokom bolo zavedenie Chanbari v našom klube. Úvodné obavy sa počas roka 2016 premenili na presvedčenie, že tento krok sa ukázal ako prelomový. Veľmi dobrú prácu odviedli chalani z Chanbari (Tibor Figei, Ladislav Laššák, Peter Kojnok a Miroslav Bitala). V Taekwonde nám počas roka tréneri vypadávali a ako som už spomínal ťahal som to veľakrát sám len preto, aby sme udržali súdržnosť a dosiahli ten nejaký cieľ a úspech. Samozrejme tá správna trénerská práca sa následne odzrkadlí na výkonoch a motivácii detí a všetko do kopy to dá perfektnú prácu a výsledok. Takže s prácou zverencov som spokojný.

Koľko zverencov v súčasnosti máte?
Aktuálne atakujeme hranicu 50 členov, viac menej detí, našim cieľom je mať pod hlavičkou Falconu, stiahnuť od počítačov a nič nerobenia 100 detí a vybudovať tak najväčší bojový klub v meste. Myslím si, že za posledné 4 roky pekný progres a aj odvážny cieľ hlavne keď začiatkom roka 2013 nás bolo približne 15. Možno budeme musieť priniesť ešte jeden šport pod hlavičku Falconu, aby sme atakovali hranicu 100 detí a rozdeliť tak podiel členov (Taekwondo 33 / Chanbara 33 / XY ?? 33 )

Je ich viac ako minulý rok?
Falcoňákov je z roka na rok možno by som povedal z mesiaca na mesiac viac. Aktivity klubu ako (exhibície, turistika, opekačky, sánkovačky, letný camp v Bulharsku a jeden z najväčších turnajov na Slovensku, ktorý organizujeme v Rimavskej Sobote – Falcon Cup nám prinášajú ovocie, šíria dobré meno klubu, vytvárajú dobrú partiu - Falcon rodinu, kde sa dobre cítia deti aj rodičia. Kto by do takejto partie nepriniesol svoje dieťa?

Počet zverencov je naozaj úctyhodný. Zmestíte sa ešte do telocvične (Dojang)?
Samozrejme z dlhodobého hľadiska nám priestory už budú malé, ale zatiaľ sme rozdelili tréningové skupiny tak aby v jednej tréningovej skupine bolo okolo 15 cvičiacich. Skôr musíme o nových priestoroch rozmýšľať aj z hľadiska komfortu členov. V aktuálnych priestoroch nám chýbajú osobitné šatne (ženy-muži), priestory WC sú tiež limitujúce. S postupným rozvojom klubu, pribúdaním členov musíme myslieť aj na ich komfort – iste to bude aktuálna téma v najbližších mesiacoch, rokoch.

Moja predstava ideálneho priestoru je: Telocvičňa /Dojang / približne 150 metrov štvorcových, menšia miestnosť – mini posilňovňa, šatňa ženy – muži so sociálnym zariadením (WC, sprcha), malá kancelária a ideálne by to bolo pri nejakej útulnej kaviarni, kde by rodičia mohli počkať svoje deti. Uvidíme či sa moja predstava niekedy naplní.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Falcon klub Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross