No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jedny voľby sa skončili, chystajú ďalšie. V komisii teraz môže sedieť až 29 ľudí

3. apríla 2014 |  | | |

volbyPo rozhodovaní o novom slovenskom prezidentovi sa začalo s prípravou ďalších volieb, koncom mája si budú občania vyberať svojich zástupcov do Európskeho parlamentu. Ústredná volebná komisia po preskúmaní zaregistrovala všetkých 29 podaných kandidačných listín. Ide o rekordný počet. Nezvyčajne početné tak môže byť aj zloženie volebných komisií.

Ako pre Rimava.sk potvrdil Zoltán Pósa, vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy na okresnom úrade v Rimavskej Sobote, obce majú aktuálne vytvoriť volebné okrsky a určiť volebné miestnosti. Dostali tiež usmernenie k tomu, ako postupovať v prípade cudzincov. Každý cudzinec, občan iného členského štátu Európskej únie, ktorý má povolenie k trvalému pobytu na Slovensku, sa tu môže zúčastniť volieb, musí však obec požiadať o zápis do zoznamu voličov. V Rimavskej Sobote budú voliči, rovnako ako v prezidentských voľbách, voliť v 27 okrskoch.

Zloženie komisií by malo byť známe v priebehu apríla. Podľa slov vedúceho odboru môžu mať aj 29 členov, ako podotkol, na takúto početnú zostavu si doteraz ešte nespomína.

Ústredná volebná komisia po preskúmaní zaregistrovala všetkých 29 podaných kandidačných listín. Poslancom Európskeho parlamentu za Slovensko chce byť 333 kandidátov, z toho 80 žien. Slovensko v Európskom parlamente zastupuje 13 poslancov.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku v sobotu, 24. mája od 7:00 do 22:00 hod. Pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009.  Eurovoľby u nás charakterizovala nízka volebná účasť, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov, a v roku 2004 16,96 percenta. V oboch prípadoch to bolo najmenej zo všetkých členských krajín EÚ.

Záujem kandidovať do EP majú v abecednom poradí tieto politické subjekty a koalície: Demokratická občianska strana; Európska demokratická strana; Komunistická strana Slovenska; Kresťanská Slovenská národná strana; Kresťanskodemokratické hnutie; Ľudová strana Naše Slovensko; Maďarská kresťanskodemokratická aliancia - Magyar Kereszténydemokrata Szövetség; Magnificat Slovakia; Most – Híd; Národ a Spravodlivosť - naša strana; NOVA, Konzervatívni demokrati Slovenska, Občianska konzervatívna strana; Nový parlament; Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti; Právo a spravodlivosť; Priama demokracia, Kresťanská ľudová strana; Sloboda a Solidarita; Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana; Slovenská ľudová strana; Slovenská národná strana; Smer - sociálna demokracia; Strana demokratického Slovenska; Strana maďarskej komunity - Magyar Közösség Pártja; Strana moderného Slovenska; Strana občianskej ľavice; Strana TIP; Strana zelených; Úsvit; Vzdor - strana práce a 7 Statočných regionálna strana Slovenska. Z uvedeného zoznamu 29 kandidátok sú dve zostavené koalíciami strán: NOVA, Konzervatívni demokrati Slovenska, Občianska konzervatívna strana a Priama demokracia, Kresťanská ľudová strana.

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross