No active "ca-sidebar-197687" sidebar

K predčasnému koncu Dobšinského kopca sa vyjadril aj riaditeľ: Mrzí nás to, povedal

DOBŠINÁ Automobilové preteky Dobšinský kopec 2021 boli predčasne ukončené. Dôvodom bola kolízia jedného vozidla, ktoré prerazilo zvodidlá a zachytilo traťového komisára, ktorý stál niekoľko metrov za nimi. Letecky bol transportovaný do nemocnice v Košiciach. Utrpel poranenia chrbtice a dolnej končatiny v oblasti stehna.

K celej situácii sa vyjadril aj riaditeľ pretekov Marcel Kollárik. “Nehoda bola nahlásená o 13:37 hod. Okamžite boli aktivované záchranné zložky z priestoru štartu a o 13:40 hod. dorazili na miesto havárie Rescue systém, sanitka s lekárom, ako aj bezpečnostné a záchranné vozidlá usporiadateľa. Privolané z trate boli tiež ďalšie dve sanitné vozidlá. Ich posádky zabezpečili vyšetrenie jazdca, ktorý bol vtedy už pri vozidle, a realizovali jeho ďalší prevoz na odborné vyšetrenie do najbližšej nemocnice v Rožňave. Už počas prvých záchranných prác na zastabilizovaní nášho traťového komisára, hlavný lekár okamžite kontaktoval Leteckú záchrannú službu, aby bol zaistený rýchly transport. Pacient bol celý čas pri vedomí a v stabilizovanom stave letecky prevezený do nemocnice v Košiciach,” povedal Kollárik. 

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej doplnil, poškodená časť zvodidiel bola nahradená balíkmi slamy a trať bola vyčistená a pripravená na pokračovanie. “Následné zasadanie Rady športových komisárov znamenalo prerušenie tréningovej jazdy približne na 1 až 2 hodiny. Medzinárodný pozorovateľ FIA zároveň prechádzal ďalšie úseky trate a dokumentoval technické úpravy zvodidiel, ich poškodenia hlavne vo vonkajších oblúkoch,” dodal riaditeľ. 

Po vypočutí správy delegátov Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) sa podľa Kollárika rozhodli športoví komisári zrušiť ďalší tréning a z bezpečnostných dôvodov aj nedeľňajšie preteky. “V danom momente boli však pre nás najdôležitejšie správy z nemocníc. Hovorili o stabilizovanom stave oboch zranených. Pacienti boli a sú pod neustálym intenzívnym dohľadom. Hlavný lekár podujatia nás denne informuje o ich stave a my im želáme skoré uzdravenie,” konkretizoval. 

"Mrzí nás o to viac, že sme sa pri príprave podujatia snažili urobiť maximum a nechceli sme zanedbať nič, čo by mohlo znížiť bezpečnosť jazdcov, činovníkov i divákov," uviedol s tým, že prijíma zodpovednosť za túto udalosť.

Ako povedal na záver, dnes je ťažké hodnotiť rozhodnutie komisárov. “Možno, ak by bol umožnený dojazd druhej tréningovej jazdy s patričnými bezpečnostnými opatreniami, na ktoré sme boli pripravení, a do nedeľňajších pretekov sme zabezpečili osadenie cestných panelov na poškodený úsek cesty, ktoré už boli medzičasom v sobotu poobede dovezené do Dobšinej, tak to mohlo dopadnúť opäť štandardne – teda dobre!” uzavrel Kollárik s tým, že ho mrzí, ako to všetko dopadlo.

Celé vyjadrenie riaditeľa Marcela Kollárika nájdete na tomto odkaze.

Zdroj a foto: Dobšinský kopec


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross