No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kalamita oddiali uzávierku cesty cez sedlo Zbojská

zbojskaPopadané stromy a odstránenie kalamitného dreva, ktoré ostalo po májovej veternej smršti, oddiali úplnú uzávierku cesty I/72 medzi Tisovcom v okrese Rimavská Sobota a sedlom Zbojská pri Pohronskej Polhore v okrese Brezno o niekoľko týždňov. Ako pre Rimava.sk uviedla hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Zuzana Hromcová, veterná smršť postihla úsek lesnej cesty v dĺžke viac ako kilometer smerom od Pohronskej Polhory. Podľa Hromcovej by pracovníci Lesov SR mali kalamitu odstrániť do júla.

Približne šesťkilometrová lesná cesta má slúžiť ako obchádzka počas celkovej uzávery rekonštruovanej komunikácie, ktorú si vyžiadalo rozširovanie horského úseku. Práce na obchádzkovej trase by následne mali byť ukončené do 10. augusta, po tomto termíne plánuje SSC uzavrieť problémový úsek samotnej cesty I. triedy, na ktorej prebieha rekonštrukcia a rozširovanie cesty.

Májová veterná smršť polámala v okrese Rimavská Sobota približne 370 tis. kubikov drevnej hmoty. Cesta cez horský priechod bola niekoľko dní kvôli stovkám stromov neprejazdná.

Rekonštrukcia cesty sa začala v máji 2013 a dokončená má byť v máji 2015. Podľa zmluvnej ceny by mala stáť 16,644 mil. eur, vrátane dane z pridanej hodnoty. Stavebné práce na nevyhovujúcej ceste uskutočňuje združenie spoločností Doprastav, a.s. Bratislava a Stavby mostov Slovakia, a.s. Banská Bystrica. Investorom je Slovenská správa ciest, práce majú byť spolufinancované z peňazí Európskej únie cez Operačný program Doprava.

Na horskom priechode došlo koncom minulého roka v najrizikovejších úsekoch k zosuvu pôdy a kamenia. Štátna cesta mala byť podľa investora SSC uzavretá od januára do apríla, neskôr od mája do októbra. Investor však ku zhode s okolitými samosprávami dospel až po niekoľkých mesiacoch. Náhradnú cestu, ktorá vodičov ušetrí od dlhých obchádzok, plánujú tamojšie samosprávy neskôr využiť aj pre cestovný ruch či obchádzkovú trasu v prípade dopravnej nehody.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross