No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V regióne spadlo toľko stromov, čo vyťažia za tri roky. Zasadal krízový štáb

Ľubomír Jahnátek na mieste kalamityV rimavskosobotskom regióne spadlo počas minulotýždňovej veternej smršti toľko stromov, ako tunajší lesný závod vyťaží za tri roky. Ako odznelo na stretnutí mimoriadneho krízového štábu, ktorého sa zúčastnil aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek, závod je doposiaľ najviac postihnutým v rámci celého Slovenska. „Podľa odhadov tu zatiaľ celkovo padlo 370 tis. kubíkov drevnej hmoty,“ povedal pre Rimava.sk Jahnátek, podľa ktorého ide prevažne o listnaté dreviny, ktoré nemôžu nechať spracovávať bežným spôsobom. Ako ďalej spomenul, s okamžitou platnosťou zastavujú ťažbu bukového lesa na Slovensku a všetky čaty nastúpia na prerezávanie ciest, aby sa vedeli vôbec dostať ku kalamitným plochám. Ďalším bodom, na ktorom sa podľa Jahnátka dnes zhodli je, že od zajtra začnú so snímkovaním Slovenska cez družicu. „V priebehu troch dní bude zosnímkované celé Slovensko,“ podotkol minister.

Jahnátek zároveň spomenul, že kalamita prišla veľmi nevhod, na začiatku leta a je tak veľké riziko rozsiahlych škôd zo znehodnotenia dreva a rozšírenia podkôrneho hmyzu. Spracovávať preto budú v prvom rade drevo, ktoré je ekonomicky najdôležitejšie a ktoré je možné využiť pri výrobe nábytku. Stihnúť by to podľa Jahnátka mali do konca roka, s celkovou kalamitou sa budú vedieť vysporiadať zrejme až do konca budúceho roka.

Podobná kalamita postihla okres v roku 2007, pomer stromov bol však podľa riaditeľa odštepného závodu (OZ) Rimavská Sobota Petra Mixtaja úplne iný. „Teraz musíme urobiť všetko pre to, aby sme kvalitné drevo zobrali z lesov a umiestnili na trh,“ povedal Mixtaj, podľa ktorého ide o približne trojročnú ťažbu ich závodu a doposiaľ najväčšiu kalamitu. Ako podotkol, ide o nedotknuté prirodzené lesy s 80 až 100 ročnými stromami, ktoré padli približne za hodinu.

Podľa generálneho riaditeľa Lesov SR Ctibora Határa kalamitu momentálne spracúvajú vo vlastnej réžii a predpokladajú, že s vlastnými kapacitami si vystačia. Počet pracovníkov odhadol na 5 až 6 tisíc, ktorých budú presúvať podľa potreby zo závodov, kde kalamita nebola až v takom rozsahu.

[nggallery id=1410]

Zdroj: Rimava.sk 

Súvisiace články
TISOVEC: V meste sú štvrtý deň bez elektriny aj pitnej vody
ŠIMONOVCE: Silný vietor zničil strechu na škole, škody počítajú na tisíce
Cesta po Zbojskú je prejazdná, elektrinu nemajú v takmer desiatich obciach. SHMU varuje pred búrkami
VIDEO/FOTO R. SOBOTA: Vietor strhával strechy v Taurise aj na štadióne, na auto spadol strom
Horský priechod Zbojská je pre desiatky popadaných stromov neprejazdný
Vietor v noci lámal stromy, padli na cestu aj na dom. Výstraha trvá naďalej


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross