No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ŠIMONOVCE: Silný vietor zničil strechu na škole, škody počítajú na tisíce

19. mája 2014 |  | |

simonovce-zsŠtvrtkový prudký nárazový vietor po sebe zanechal stopy aj na juhu Rimavskosobotského okresu, v Šimonovciach zničil strechu na budove materskej a základnej školy. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Ernest Lakatoš, škodu vyčíslili na štyri až šesť tisíc eur. Školáci ani škôlkari neboli podľa jeho slov v bezprostrednom ohrození. V čase, keď vietor potrhal strechu, sa už v areáli školy nenachádzali, v budove však stále boli učiteľky.

„Je to plochá strecha, hneď sme ju zakryli plachtou, aby do budovy nezatekalo. Nad jedálňou a nad kuchyňou sme to však nestihli, tam bude treba nanovo vymaľovať,“ hovorí starosta Šimonoviec a dodáva, že sa obávajú výkyvov počasia. „Ak by prišla silná búrka, vyučovanie je ohrozené. Provizórna strecha by asi dlho nevydržala,“ povedal Ernest Lakatoš. Ako uviedol, na opravu strechy v obecnom rozpočte financie nemajú. Podľa slov starostu sa aktuálne chceli zamerať najmä na výmenu okien, kvôli ktorým majú veľké energetické úniky. Ako spomenul, za posledné roky podávali aj projekty a snažia sa o získanie financií. „Na hornom poschodí, kde je škôlka, vymeníme okná za peniaze, ktoré získame cez program Progress. V dolnej časti budeme nútení financovať výmenu okien aj dverí z vlastného rozpočtu, zoberieme si pôžičku približne päť či šesť tisíc eur,“ hovorí starosta a podotýka, že ide o len tú stranu budovy, kde sa učí.

Ako spomenul, pravidelne sa usilujú o postupné obnovovanie interiéru školy, investovali do zariadenia pre škôlkarov či do vybavenia kuchyne. Peniaze musia teraz nevyhnutne zháňať aj na strechu. Podľa starostu majú predbežný projekt aj na komplexnú rekonštrukciu a prestavbu strechy, tá by stála približne 45 tisíc eur. „Viac ako tridsaťročná budova by však bola vyriešená,“ podotkol starosta. Ako dodal, školu a škôlku navštevuje spolu vyše päťdesiat detí zo Šimonoviec aj z neďalekej obce Drňa.

[nggallery id=1406]

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: OÚ Šimonovce

Súvisiace články
Cesta po Zbojskú je prejazdná, elektrinu nemajú v takmer desiatich obciach. SHMU varuje pred búrkami
VIDEO/FOTO R. SOBOTA: Vietor strhával strechy v Taurise aj na štadióne, na auto spadol strom
Horský priechod Zbojská je pre desiatky popadaných stromov neprejazdný
Vietor v noci lámal stromy, padli na cestu aj na dom. Výstraha trvá naďalej


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross