No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kanátová využíva džudistický kumšt aj v MMA

Je viacnásobnou majsterkou Slovenska v džude. Zápolila na majstrovstvách Európy kadetiek i na Európskom olympijskom festivale mládeže. Hoci v ostatných troch rokoch Sophia Kanátová na tatami nesúťažila, s džudom zostala naďalej spätá ako trénerka. Navyše, znovu mienila naskočiť do súťažného kolotoča. „Mala som to v pláne. Súťaženie mi začalo chýbať, ale pandémia koronavírusu mi nabúrala plány a zasiahla do kalendára podujatí,“ povedala pre Rimava.sk Kanátová. Ako dodala, ďalšia medaila z majstrovstiev Slovenska by ju určite potešila.

Previazaná s džudom

Odchovankyňa TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota, odkiaľ prestúpila do Slávie STU Bratislava, má vskutku bohatú zbierku trofejí.

Článok pokračuje pod reklamou„Džudo je niečo, čo bolo a naďalej je súčasťou môjho života. Venujem sa mu odmalička, od mojich štyroch rokov. Neplánujem sa ho vzdať. Vždy sa mu budem venovať, či po trénerskej stránke, alebo tým, že sa budem vracať na žinenku,“ uviedla dvadsaťtriročná Sophia, v civile športovo-administratívna pracovníčka Slovenského zväzu džuda. Trénuje najmä mládež v Slávii STU Bratislava a občas poskytuje aj súkromné tréningy.

Trikrát na šampionáte v ragby

Sophia Kanátová si k džudu pribrala pred štyrmi rokmi ragby. „Dostala som sa k nemu úplne náhodne. Videla som počas olympijských hier v televízii jeden zápas žien v ragby. Zapáčil sa mi tento šport, a keďže som hľadala niečo nové, čo by ma bavilo, povedala som si, že to vyskúšam. Ragby ma zaujalo svojou všestrannosťou a tiež tým, že je to kontaktný šport, kde musíš prekonať samého seba,“ priblížila. Jej prvým klubom bol 1. RC Slovan Bratislava, za ktorý hrávala v Rakúsku. Neskôr hájila farby českého Jimi RC Vyškov a odtiaľ zas prešla do pražského RK Petrovice. „Tento rok som toho veľa neodohrala, ale niečo som stihla. Zabránili mi v tom aj zatvorené hranice,“ podotkla Soboťanka. Je reprezentantkou Slovenska v ragby, predstavila sa na troch majstrovstvách Európy. Slovenky však účinkujú v nižšej výkonnostnej divízii, nesúperia s kontinentálnou elitou. V minulom roku sa stala kapitánkou národného tímu. „Znamená to pre mňa viac zodpovednosti. Kapitánkou som od vlaňajších ME. Tie tohtoročné boli zrušené kvôli pandémii.“

Spoznáva zmiešané bojové umenia

Aby toho nebolo málo, od tohto roka preniká do tajov zmiešaných bojových umení MMA. Neklamný dôkaz o tom, že má adrenalín jednoducho v krvi. „Keďže som typ človeka, ktorý stále skúša niečo nové a vymýšľa, čo všetko by som mohla ešte vyskúšať, tak MMA mi pripadal ako skvelý nápad. Ide o ďalší kontaktný šport, kde musíš prekonať samého seba. Ovládanie džuda predstavuje veľké plus pre MMA,“ povedala Sophia. Ako doplnila, chodí na tréningy zmiešaných bojových umení, ktoré sú zamerané na všetky bojové športy naraz. „Rovnako navštevujem tréningy boxu. Potrebujem totiž zapracovať na tom, aby som sa práve v boxe zlepšila. Začala som popritom navštevovať tréningy brazílskeho jiu-jitsu,“ ozrejmila. Zvažuje, či si MMA vyskúša i súťažne. „Uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia a či sa na to budem cítiť. Ak si budem myslieť, že nie som pripravená nechať sa zavrieť do klietky, nepôjdem do toho.“  

Objavila sa vo videu, ktoré bolo súčasťou projektu „vojna youtuberov“. Zápasila v ňom na tréningu proti Petrovi „Explovi“ Altofovi, pripravujúcemu sa na súboj proti českému súperovi. „Bola to super skúsenosť zašportovať si pred kamerami a trošku sa zviditeľniť,“ reagovala Kanátová. Ako uviedla, bojovníčka je slovo, ktoré ju najviac charakterizuje.

Zdroj: Rimava.sk, foto: album S. Kanátovej


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross