No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KLENOVEC: Nová komunálna technika pomôže so zimnou údržbou, nahradí chýbajúcich aktivačných pracovníkov

Už najbližšiu zimu začnú v Klenovci v okrese Rimavská Sobota využívať ďalšiu novú komunálnu techniku. Obec do jej kúpy investovala viac ako 80 tisíc eur. K veľkému traktoru pribudol aktuálne aj jeden menší so snehovou radlicou, posýpačom a iným príslušenstvom. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla starostka obce Zlata Kaštanová, technika sa stáva dôležitým a nevyhnutným pomocníkom celoročnej a všestrannej údržby verejných priestranstiev.

"Keďže aktivačných pracovníkov ochotných a schopných pracovať je čoraz menej, museli sme pristúpiť k takémuto riešeniu," priblížila starostka najväčšej obce v okrese. "Nemáme veľmi koho vybrať, naši ľudia aj vlani chodili odhŕňať chodníky. Tí starší na aktivačných prácach postupne odchádzajú do dôchodku a mladí veľmi nerobia na aktivačných a hľadajú si prácu u okolitých podnikateľov," priblížila s tým, že ženy z obce poväčšinou sú na materskej a chalpi robia radšej v lese na ťažbe, alebo v Evasporte či v Yure v Hnúšti.Náradie namontovateľné z prednej aj zo zadnej strany bude podľa Kaštanovej pomáhať plniť množstvo úloh okolo údržby verejných priestranstiev počas celého roka, či už ide o údržbu zelene, zimnú údržbu alebo zametanie posypového materiálu. Zároveň podotkla, že menší traktor im pomôže plniť aj novú povinnosť obcí a miest - starať sa o chodníky počas zimy. "Vždy však zostanú úseky, o ktoré sa bude treba starať s lopatou, metlou či kosou," podotkla Kaštanová.

Do nákupu komunálnej techniky v Klenovci podľa starostky začali investovať od roku 2016. Doteraz vozový park doplnili o traktor Farmtac s čelným nakladačom, s nakladacou lopatou, paletizačnými vidlami, vlečkou, posýpačom, snehovou radlicou, samonakladacím posýpačom a zametacou kefou. Okrem toho majú dve traktorové kosačky a ručnú bubnovú kosaču. Okrem letnej údržby ako je kosenie, mulčovanie či čistenie potokov sa tak vedia venovať aj zametaniu ulíc, čisteniu priekop a vpustov. Okrem toho obec a dobrovoľný hasičský zbor využíva aj hasičskú techniku na odstraňovanie vody z pivníc, pomoc pri upchatých kanalizačných systémoch ako aj v prípade hasenia požiarov.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: OU Klenovec


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross