No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Knižnica Mateja Hrebendu vzdá poctu národnému buditeľovi

Nielenže po ňom nesie svoje meno, najnovšie zriadi aj jeho pamätnú izbu. Reč je o rodákovi z Rimavskej Píly Matejovi Hrebendovi a o knižnici v Rimavskej Sobote.

V jej priestoroch vznikne pamätná izba

Pamätná izba Mateja Hrebendu je zatiaľ v prípravnej fáze. Ako ďalej pre Rimava.sk povedala riaditeľka knižnice Rita Herczegová, na realizácii pamätnej izby pracujú a hotová by mohla byť už prvý decembrový týždeň. Stihli už objednať nábytok, pripravujú grafiku na informačné bannery a vybavili niekoľko predmetov, ktoré budú v pamätnej izbe umiestnené.

Článok pokračuje pod reklamou„Bude tam umiestnená drevená socha Mateja Hrebendu,“ hovorí riaditeľka knižnice s tým, že súčasťou izby bude taktiež pamätná známka s podobizňou Mateja Hrebendu. „Daroval nám ju pán Pliešovský, je už zarámovaná. Majú ju len v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a má ju pán Ján Cíger z Mädokýša, ktorý je taký novodobý Matej Hrebenda,“ doplnila Herczegová. V pamätnej izbe nebude chýbať ani mapa s vyznačenými trasami, po ktorých Hrebenda putoval.

„Do pamätnej izby bude inštalovaná drevená socha Mateja Hrebendu, jeho noša i bakuľa, ktoré vytvoril rezbár Ľuboš Majan. Do sklenenej vitríny budú umiestnené dokumenty o Matejovi – dar od Jána Cígera,“ uviedla ďalej Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom knižnice.

Izba bude žiť literatúrou

„Nebude fungovať ako múzeum. Bude to jedna komunitná miestnosť, priestor vytvorený na literárne čítačky a kapacitne pre jednotriedové podujatia,“ informovala ďalej Herczegová s tým, že priestor bude otvorený, no nebude slúžiť len ako študovňa.

„Pamätná izba bude slúžiť ako čitáreň, priestor pre literárne hodiny, komunitné aktivity a študijné účely, zároveň aj ako oddychová zóna na oddelení krásnej literatúry pre dospelých. Banskobystrický samosprávny kraj vyčlenil vo svojom rozpočte na tento účel 10 tisíc eur,“ doplnila Štepáneková.

Dokončili zateplenie povaly

Jednou z investícií, ktorá bola ukončená v týchto dňoch, je zateplenie povaly budovy. Kraj na túto rekonštrukciu vyčlenil 75 tisíc eur, konečná cena sa však pohybovala okolo 65 tisícok. „Dokončilo sa to predvčerom,“ doplnila riaditeľka Herczegová.

Veľké investície v Lučenci

„Najviac peňazí investovala v tomto roku župa do rekonštrukcie Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene a Novohradskej knižnice v Lučenci,“ povedala Štepáneková s tým, že Novohradská knižnica v Lučenci prejde rekonštrukciou doslova od pivnice až po strechu.

Návštevníkov knižnice v Lučenci pri vstupe do budovy privíta nový centrálny vstup, k dispozícii budú mať nový výťah a bezbariérovú plošinu, ktorá uľahčí prístup imobilným čitateľom a čitateľkám. K modernizácii prispeje aj vybudovanie serverovne a intranetovej siete.

„Bude nevyhnutná aj výmena elektroinštalácie, podláh, nábytku a inštalovanie nového bezpečnostného systému. Keďže knižnica sa delí o komunitné priestory aj s Novohradským osvetovým strediskom, obe tieto inštitúcie môžu využívať aj javisko vrátane príslušenstva. Vznikol taktiež priestor pre dielňu ľudových remesiel, v ktorej môžu vznikať zaujímavé diela pre činnosť osvetového strediska. BBSK hradí celý projekt vo výške 725 635 eur,“ uzavrel vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross