No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Knižnica opäť chystá Deň otvorených dverí, nebudú chýbať ani známe osobnosti

Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote už po tretí raz pripravuje Deň otvorených dverí. Počas piatku, 14. septembra, si od rána môžete užiť rôzne zaujímavé besedy, tvorivé dielne, prednášky či folklórne vystúpenia. Nezabudnite si však so sebou zobrať pero a papier. Medzi hosťami bude aj známy moderátor, redaktor či novinár TV Markíza, Patrik Herman, či spisovateľka Lucia Sasková.

„Program sme sa snažili zostaviť pre všetky vekové kategórie, ponúknuť rôzne typy podujatí a aktivít od rána až do večerných hodín,“ uviedla pre Rimava.sk Rita Herczegová, vedúca Útvaru knižnično-informačných služieb. Ako ďalej doplnila, knižnica je v ten deň otvorená pre širokú verejnosť, nielen pre svojich čitateľov.

A na čo sa môžete tešiť? Dopoludnie bude venované aktivitám pre niektoré triedy ZŠ P. K. Hostinského. Deti sa niečo dozvedia o ilustráciách. Tie žiakom predstaví a ukáže ilustrátor i grafik Miroslav Regitko z Hnúšte, ktorý ilustruje detský časopis Fifík. V knižnici však slávnostne otvoria projekt Trinástej komnaty, ktorý na podujatí Hurá prázdniny podporilo najviac návštevníkov. Potom bude nasledovať beseda pre deti I. stupňa ZŠ so spisovateľkou Hanou Lasicovou. „Zároveň o 10-tej hodine bude netradičná hodina literatúry s básnikom z Maďarska Jánosom Lackfim pre deti zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským,“ priblížila Herczegová a dodala, že o 11-tej je naplánovaná netradičná hodina hudby, kde sa predstaví Árpád Kovács učiteľ na ZŠ v Gemerskom Jablonci, ktorý aj s deťmi ukáže ako sa vyrábajú citary.

Príde však aj na slávnostné otvorenie Dňa otvorených dverí v knižnici. To je podľa vedúcej Útvaru KIS naplánované na 13-tu hodinu, po ktorom o 14:00 hod. otvoria aj komunitnú miestnosť. V rovnako čase je pripravená aj motivačná prednáška Ľudmily Hrdinákovej, vysokoškolskej pedagogičky, ktorá sa venuje čitateľskej gramotnosti detí, motivácii k čítaniu detí, ako aj psychologickým aspektom čítania. „Táto prednáška je určená učiteľkám materských škôl a učiteľkám na I. stupni ZŠ, ako poďakovanie, že s nami spolupracujú, že vedú deti k čítaniu i k návštevám knižnice,“ poznamenala Herczegová.

Popoludní od 15:30 hod. si návštevníci užijú sériu prednášok a besied s pozvanými hosťami. Medzi nimi bude spisovateľka Hana Lasicová,, Lucia Sasková a János Lackfi. Podvečer bude patriť folklórnemu vystúpeniu súborov Hájik a Háj a tých vystrieda beseda s investigatívnym novinárom, redaktorom TV Markíza Patrikom Hermanom. Záver bude patriť divadelnému predstaveniu DS Daxner z Tisovca, ktorý predstaví Bežný deň v nemocnici XY.

Nabitý program budú lemovať aj tvorivé dielne: Plstenie, techniky tkania a košíkárstvo, prírodné mydlá a umelecké výrobky z dreva. Ako však prezradila Herczegová, pripravená je aj zážitková tombola. Takže v piatok, 14. septembra, je sa v Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote na čo tešiť.

Projekt s názvom Knižnica miesto vzdelania a zážitkov podporil Fond na podporu umenia. Cieľom podujatia je zviditeľniť knižnicu ako takú, jej poskytované služby s dôrazom na výchovno-vzdelávacie a kultúrno-spoločenské podujatia.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross